Suur arvustus: Luminori uue platvormiga saab investeerida üle maailma, aga mitte Eestisse

Luminori kontor.Foto: Shutterstock

Luminor avas oma klientidele uue investeerimisplatvormi, mille kaudu saab investeerida suurde hulka aktsiatesse, fondidesse ja võlakirjadesse.

Panga enda teatel on valikus enam kui 12 000 aktsiat, 800 börsil kaubeldavat fondi, 400 investeerimisfondi ja 1300 võlakirja, mis on hoolikalt valitud, et välistada keerukad finantsinstrumendid.

Geenius registreeris endale platvormil demokonto ning vaatasime järele, mida platvorm pakub.

Esimesena hakkab silma, et ainult kohaliku turu vastu huvi tundval investoril aga vähemalt esialgu platvormile asja ei ole – Baltikumi, sealhulgas Eesti väärtpabereid platvormilt esialgu ei leia.

Eesti väärtpabereid Luminor Investorist ei leia.

Luminor plaanib olukorda siiski muuta ning ka kohalikud instrumendid platvormile tuua. “Praegu me tõesti oma platvormil Balti aktsiaid ei paku, kuid tegeleme sellega ja loodetavasti lisanduvad need sinna juba sel aastal,” ütles panga avalike suhete juht Karel Hanni Geeniusele.

Mida pakutakse?

Mida aga platvorm pakub? Esimesena hakkab silma, et hõlpsasti on kättesaadavad populaarsed ning ka meedias palju kõlapinda saavad aktsiad nagu Tesla, Apple või Alibaba – platvormi esilehel avaneb nimelt kohe vaade päeva enimkaubeldud aktsiatest ning suurimatest liikujatest.

Luminor Investori avavaade toob välja suurimad liikujad ja päeva populaarseimad aktsiad.

Ilusti on platvormil olemas aga Põhjala riikide aktsiad – nii Soome, Rootsi, Taani kui ka Norra, aga mitte Island.

Samuti leiab Luminor Investorist väga suure valiku aktsiaid suurtelt hiidturgudelt nagu USA, Suurbritannia, Saksamaa ja Prantsusmaa. Eestile mõnevõrra tavatult on platvormil olemas ka korralik valik Hong Kongi aktsiaid – samas ei ole aga vähemalt demoversioonis ligipääsu Jaapanile.

Euroopas on valik kaldu pigem Lääne-Euroopa poole: näiteks on platvormil olemas Belgia, Austria ja Iirimaa, ent mitte Tšehhi ega Poola (turgude nimestus on need kaks riiki küll olemas, ent kui need valida, siis andmeid ei kuvata).

Valik ei piirdu aga sugugi vaid aktsiatega – platvormilt leiab ka võlakirjad ja börsil kaubeldavad fondid ning võimaluse osta muude investeerimisfondide osakuid.

Võlakirjade valik on seejuures väga lai – investeerida saab kõigesse negatiivse tootlusega Euroopa riigivõlakirjadest kuni näiteks Nigeeria või Omaani dollarivõlakirjadeni.

Näited eriti kõrgete tootlustega eklektilistest võlakirjadest.

ETF-ide ehk börsifondide vallas pakutakse maailma aktsiate, arenevate turgude ning võlakirjade indeksifonde.

Muude investeerimisfondide valik on aga laiem – lai valik on eelkõige Nordea hallatavaid fonde, ent olemas on näiteks ka fondid üle maailma tuntud varahalduritelt nagu Franklin Templeton ja T. Rowe Price.

Kuidas kasutada on?

Ülesehituselt ja välimuselt on platvorm lihtne, aga küllaltki funktsionaalne – otsingu kokku panemine on veidi tüütu ning vajab natuke harjumist, ent juba pärast mõnda minutit nuppudega mängimist saab platvorm hõlpsasti selgeks.

Kuna testisime demoversiooni, kus kõiki funktsionaalsusi pole – näiteks suurt osa turuinfost -, siis andmete ja aktsiainfo kvaliteedi kohta me hinnangut anda ei saa. Aktsiavaade iseenesest annab päris hea kiire ülevaate:

Kui klõpsata ostunupu kõrval olevale informatsioonikastikesele, hüppab lahti kastike, kus näeb nii infot teenustasude kui ka turu kohta – mis kell aktsiaga turul kaubelda saab ja nii edasi.

Orderi sisestamise vaade on samuti küllaltki lihtne, ühtlasi näitab platvorm ka ära, kui palju tuleb Luminorile tehingu eest lõivu maksta.

Täpselt samamoodi toimuvad tehingud muide ka võlakirjadega, mis on päris mugav.

Platvormi ülaribalt leiab mõistagi ka oma portfelli uurimise vahendi. See annab nii graafilise kui põhjalikuma ülevaate – aktsiad, ETFid, võlakirjad ja vaba raha on tähistatud eri värvidega. Altpoolt leiab aga instrument instrumendi haaval iga portfellis oleva investeeringu hetkeseisu.

Sellist portfelli kindlasti imiteerida ei maksa – ostsime demokontole lihtsalt esimesed ettejuhtuvad instrumendid -, ent vaade näeb põhimõtteliselt välja selline:

Kui palju maksab?

Luminor Investori platvorm on küll lihtne ja mugav, ent tasud on päris korralikud ning USA aktsiate puhul märksa kõrgemad kui Eestis populaarsetel rahvusvahelistel platvormidel nagu Interactive Brokers.

Näiteks maksab USA aktsiatega kauplemine üldiselt 0,015 dollarit aktsia kohta, aga mitte vähem kui 14 dollarit. Interactive Brokersis on fikseeritud hinnaga paketi puhul näiteks hind aga 0,005 dollarit aktsiakohta, minimaalselt 1 dollar ning maksimaalselt 1% tehingu väärtusest.

Londoni börsil kauplemise eest tuleb välja käia 0,1% tehingu summast, aga mitte alla 7 naela. Näiteks Stockholmi börsil on tasu aga samuti 0,1% summast, minimaalselt aga 62 Rootsi krooni ehk ligikaudu 5,88 eurot.

Arvestada tuleb ka investeerimiskonto hooldustasuga. Luminori-sisese konto avamine on küll tasuta, aga kui kontol hoida globaalseid väärtpabereid, tuleb kuus tasuks maksta 0,01% väärtpaberite väärtusest, minimaalselt 0,5 eurot.

Täispikkuses hinnakirja leiab siit.

Võtta või jätta?

Luminor Investori väga suur miinus on Eesti, Läti ja Leedu väärtpaberite puudumine. Eriti algajate seas on populaarne (ning ka mõistlik) alustamine just siinsete aktsiatega, kuna firmad on käega katsutavad, tuttavad ning nende kohta leiab hulgaliselt infot.

Kui huvi on omada eelkõige Baltikumi väärtpabereid, pole Luminor seega väga hea valik – eelistada võiks Swedbanki või LHV-d, kus Balti aktsiaid hoitakse tasuta või väga väikese tasu eest ning teenustasusid pole.

Välismaiste, eriti USA aktsiate valik on soliidne. Tasud on samas kõrgemad kui rahvusvaheliste konkurentide juures. Samas on Luminori kontot ilmselt lihtsam avada kui näiteks Interactive Brokersi oma. USA aktsiad saab üsna mugavalt osta samas enam-vähem kõikide Eesti pankade juures.

Väga mugav näib Luminor aga olevat võlakirjade soetamiseks ning tasakaalus portfelli haldamiseks.

Milles aga Luminor Investor silma paistab, on Põhjala/Skandinaavia regiooni väärtpaberid – see on ka üsna loogiline, kuna näib, et platvorm põhineb vähemalt osaliselt Nordea kauplemisplatvormil.

Ühest hinnangut anda on seega raske. Investeerimishuvilisel tasub aga kindlasti demokonto järgi proovida – selle vormistamiseks läheb vaja paari klikki ning kontot saab proovida 30 päeva.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.