Taavi Aas baaridele: majanduslikult raske olukord kestab ilmselt kevadeni, kui mitte kauem

Majandusminister Taavi Aas.Foto: Scanpix

Eesti baarmenide assotsiatsioon palus majandusministeeriumilt koroonaabi. Minister Taavi Aas nentis vastuseks, et abipakettide peale mõeldakse küll, aga raske olukord niipea ei parane.

Baarmenid kutsusid valitsust üles andma baaridele ja toitlustajatele veel riigipoolset abi. Aas nentis, et mõistab, kui palju piirangud kogu valdkonda mõjutavad.

Toitlustajate majanduslik olukord on kriitiline, tegevuse on lõpetanud mitmed selle valdkonna ettevõtjad ning veel tegutsevad ettevõtjad on juba töötajaid koondanud või kavandavad koondamisi. Samal ajal on ettevõtjatel vaja olemasolevatele töötajatele maksta palgad, tasuda üürid ja muud kulud, maksukohustused ja kohustused pankade ees, loetles minister.

“Samas peame arvestama, et majanduslikult raske olukord kestab eelduslikult veel pikemalt, tõenäoliselt kevadeni 2021, kui mitte kauem,” nentis Aas.

Viimaste nädalate suundumused ja viiruse leviku tõus on näidanud, et üleriigilise viiruse leviku oht ei ole märkimisväärselt vähenenud. Valitsus jälgib Eesti epidemioloogilist olukorda pidevalt ning teeb sellest lähtuvalt kaalutletud otsused.

“Iga päevaga muutuvast olukorrast lähtuvalt peame tegema riigina vastutustundlikke valikuid,” leiab minister. Ta ütles, et ühtegi otsust ei tehta kaalumata ka nende mõju nii majandusele tervikuna kui sektorile spetsiifiliselt.

Siiski on otsustatud pikendada üleriigilist öise alkoholihomüügi keeldu 26. jaanuarini uuel aastal.

Abi on tulemas, aga mitte nii palju kui kevadel

Küll aga andis majandusminister lootust, et mingi abi võiks baaridele, toitlustajatele ja turismifirmadele siiski tulemas olla.

Ta märkis, et kevadisest 25-miljonilisest turismisektori toetamisest said abi ka toitlustajad, samuti said nad kasutada töötukassa palgatoetust. “Paraku on paljud ettevõtjad jätkuvalt keerulises olukorras, sealhulgas Tallinna baarid ja restoranid, kes on seni suuresti sõltunud välisturistidest,” nõustus Aas.

Seetõttu on plaanis kriisiabi meetmete jääke summas 5,6 miljonit jätkuvalt kasutada raskustes ettevõtjate toetamiseks. Samas, kuna
toitlustusvaldkond sai toetust kevadsuvisest turismi kriisimeetmest, siis selle toetuse kasutamata jäänud vahenditest teistkordselt samasid ettevõtjaid ei toetata.

Lisaks otsustas valitsus 10. novembril maksta 5 miljoni eesttäiendavaid otsetoetusi kriisis enim kannatada saanud ettevõtjatele. Koostöös EAS-iga on ministeeriumil praegu pooleli protsess selle toetusmeetme välja töötamiseks. “Toetamise täpsemad tingimused ja toetatavad valdkonnad otsustab valitsus lähinädalatel,” lubas Aas.

Lisaks andis minister teada, et majandusministeerium ühes EAS-i turismiarenduskeskusega on kavandamas tegevusi ja raha nõudluse poole taastamiseks, niipea kui see on võimalik ja sobilik.

“Riigi poolt jätkub EASi kaudu rahvusvaheliste sündmuste ja konverentside Eestis toimumise toetamine ning Eesti kui reisisihi turundustegevused – niipea kui piirangute leevenemine ja globaalne pandeemia leviku kontrolli alla saamine seda võimaldavad,” lubas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.