Tahad proovida erinevaid ameteid? Püüa tööampse!

Paljud ettevõtted on välja valinud inimesed, keda nad töökäte nappuses palgata eelistavad.Foto: Shutterstock

Kõigile neile, kes on koroonakriisi ajal oma senisest töökohast ilma jäänud, võib uue töö otsinguil abiks olla võimalus teha kiireid lühiajalisi tööampse ettevõtetes, kus mingil põhjusel on mõneks ajaks vaja lisatöökäsi.

Sellist võimalust pakub tööplatvorm Goworkabit: kui mõnel ettevõttel on ootamatult kedagi lühiajaliselt appi vaja, olgu siis laos, kaupluses, sorteerimiskeskuses või mujal, saab selle mure tööplatvormi abil kiiresti murtud.

Esimest tööampsu soovijail on vaja kannatust

Kui ettevõtete seisukohalt laheneb kõik enamasti sujuvalt, siis värskelt Goworkabitiga liitunuil on esimest korda kandideerides vaja varuda kannatust, sest neil võib tööampsule pääsemine aega võtta. 

„Põhjus pole sel juhul kindlasti kandideerijas – lihtsalt ettevõtted paratamatult eelistavad neid, kes on nende juures juba varem töötanud või kellel on olemas varasem kogemus ja teiste ettevõtete soovitused,” selgitas Geeniuse podcastis „Töötund“ Kristjan Vanaselja, tööplatvormi kaasasutaja ja tegevjuht. Ta ütles, et mõistab neid, kes langevad masendusse, kui tuleb kandideerida 10–15 korda, et üks kord tööampsule saada. 

„Eks seetõttu on ka internetis juba levinud meemid: et kas keegi teab kedagi, kes teaks kedagi, kes on kunagi Goworkabiti kaudu tööle saanud,” muheleb Vanaselja. „Võin aga kõigile kinnitada, et see aeg tasub kulutada: kui esimene tööamps on saadud, siis sealt edasi läheb juba oluliselt lihtsamalt, kui oled jätnud hea mulje ja saanud tööandjalt hea tagasiside.” 

Ampsusoovijaist selge ülevaade

„Võrreldes cv.ee või traditsiooniliste värbamisportaalidega on tööampsud täiesti erinev asi,” märkis Vanaselja. Platvormiga liitunud töösoovijate kohta on olemas ülevaatlikud profiilid, näha on teiste ettevõtete hinnangud ja soovitused – tööjõudu vajav ettevõte saab selge ülevaate, kellega on tegemist. 

Ka valiku saab teha kohe, igasuguste vestluste ja värbamisprotsessideta. Igas kuus vahendab Goworkabit 4000–4500 tööampsu, enamik neist on sellised, kus ettevõttel on inimest vaja homseks-ülehomseks või siis paari-kolme päeva pärast. 

„Mõni tööamps on vahel ka ülikiire,” märkis Vanaselja. „Näiteks oli firmal vaja kolida kontor maja ühest servast teise, aga töötajad olid seal valdavalt naised, kellele raske mööbli tarimine käis üle jõu. Panid meie juures tööampsu üles: tunni aja pärast oleks vaja kahte meesterahvast appi. Tunni pärast olid mehed objektil ja töö sai tehtud.”

Kõik inimesed enam püsitööd ei otsigi

Vanaselja sõnul kasutab 95 protsenti Goworkabiti tööampsajaist seda võimalust lisaraha teenimiseks. 

„On neid, kes tahavad põhitöö kõrvalt vastavalt oma võimalustele tööampsudel käia, on väikeste lastega kodus olevaid vanemaid, kes kasutavad võimalust aeg-ajalt paindlikult töötada, on noori, kes õpingute kõrvalt ei saa endale täistöökohta lubada, aga siiski tahaksid natuke raha teenida,” kirjeldas ta. „Viis protsenti on aga neid, kes ongi valinud enda jaoks sellise elustiili: töötan erinevates ettevõtetes, teen erinevaid asju ja saan ise otsustada, millistel päevadel või kuudel ma tööl käin.”

Eriti hea on Vanaselja sõnul see, et alates eelmise aasta septembrist on ka töötuil võimalik suuremate sekeldusteta igas kuus natuke lisaraha teenida. „Varem kaasnes töötule ühe tööampsuga tohutu paberimajandus, nüüd on see asjaajamine oluliselt lihtsam,” tõdes ta. „Nii töötuile kui ka ametit või valdkonda vahetada soovijaile on aga tööampsude tegemise üks parimaid külgi raha teenimise kõrval see, et inimesel on võimalus töötada erinevates ettevõtetes, proovida erinevaid ameteid ja nii katsetades jõuda lõpuks ehk selgusele, millise ameti või ettevõttega soovitakse end tulevikus pikemalt siduda.”

Võimalus pääseda kitsasse ringi

Ettevõtjaist klientide ootuste ja soovidega on Goworkabit püüdnud kaasas käia sedamööda, kuidas nende vajadused on muutunud. 

„Mõni ettevõte vajab abi kord-kaks aastas, mõnel on aga iga nädal mõni päev või igas kuus mingi periood, kus oleks abikäsi vaja,” kirjeldab Vanaselja. 

„Loomulikult eelistatakse siis, et tööle tuleksid inimesed, kes on seal juba käinud, on ennast tõestanud ja tööga tuttavad. Seepärast pakumegi nüüd ettevõtetele ka võimalust tööampsude pakkumise kõrval hallata omaenda suuri meeskondi Goworkabiti platvormil,“ rääkis Vanaselja. 

See tähendab, et nende korrapärased pakkumised või tööampsud, mis näiteks nõuavad mõnevõrra kogemust ja oskusi, ei jõuagi enam kõigi kasutajateni, vaid ainult kliendi valitud kitsa ringi inimesteni, kes on varem neis ettevõtetes tööl käinud ja ennast tõestanud ning on suutelised tõttama appi kohe, kui ettevõttel selleks vajadus tekib.

Goworkabiti klientidest ettevõtteid on üle Eesti peamiselt kolmest sektorist: jae- ja hulgikaubandus, logistika ning enne Covidi aega ka hotellid-restoranid – neist sektoritest tuleb 60-70 protsenti kõigist pakutavaist tööampsudest. Tööstusest ja tootmisest on pakkumisi mõnevõrra vähem, ennekõike just seetõttu, et seal võtab sisseelamine ja vajalike oskuste omandamine rohkem aega. 

„Paljudele selle sektori ettevõtetest sobib hästi see kord juba välja koolitatud tööampsajate kitsa ringi haldamine,” märkis Vanaselja. „Nii on neil inimesi tööle kutsudes alati olemas kindel teadmine, et koolitamisele pole enam vaja aega kulutada.” 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.