Tallinn arutleb täna turismimaksu üle: kas 1 euro öö eest peletaks turisti siit eemale?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Tallinna linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart leiab, et kui täna turismimaksu üle arutlema ei hakka, siis see kevadel ka koalitsiooni läbirääkimistel lauale ei jõua. Millest võib omakorda järeldada, et Keskerakond on üsna veendunud, et just nemad pärast kevadisi valimisi koalitsiooniläbirääkimisi peavad.Fotod: Scanpix

Tallinna linnavolikogu esimehe Mihhail Kõlvarti eestvedamisel arutatakse täna selle üle, kas Tallinnas ja Eestis üldisemalt võiks kehtestada turismimaksu.

Maksu hakataks korjama Tallinnas ööbivatelt turistidelt. Eelmise aasta statistika põhjal oli neid 2,8 miljonit, mis võiks tähendada ligi 2,8 miljonit eurot lisatulu.

Ühe võimalusena on välja käidud varianti, et turist maksaks öö eest 1 euro. Kuid laual on ka variandid, et 3-tärni hotellides kogutaks seda 50 senti, 4-tärni omades 1 euro ja 5-tärni omades 1.50.

“Me tahaksime algatada arutelu selle üle. Et ei oleks nii, et avalik sektor otsustab ja siis teised peavad sellega leppima,” ütleb Mihhail Kõlvart.

Maks ka Saaremaale ja Narva-Jõesuusse?

Visioonikonverentsil arutatakse ka selle üle, kas turismimaksu võiksid kehtestada näiteks ka Pärnu, Narva-Jõesuu ja Saaremaa. Täna neil veel selget seisukohta pole, kuid Pärnu linnapea Romek Kosenkranius näeb, et turismimaks võiks aidata neil tulevikus Pärnu lennujaama üleval pidada.

Ettevõtjad on turismimaksule vastu. “Iga lisanduv maks on halb. Miks me karistame neid inimesi, kes siin ööbivad, selle eest maksavad ja siia oma raha jätavad?” küsib Nordic Hotelsi juhatuse esimees Feliks Mägus.

Airbnb omad ei pea maksma

Ta viitab sellele, et kruiisituristid ei ööbi siin näiteks üldse ja oleksid maksust vabastatud. Samuti poleks esialgu maksustatud need, kes Airbnb kaudu endale majutuse leiavad.

“Mulle tundub see hästi lihtsa vastupanu teed minek. Äkki on siiski paremaid mooduseid linna eelarve täitmiseks?” sõnab Mägus.

Linn loodab turismimaksuga koguda täiendavad 2,8 miljonit eurot ehk igalt ööbivalt turistilt kogutaks 1 euro. 60% kogutavast rahast läheks Tallinna turistisõbralikumaks tegemiseks ehk raha kuluks teeviitade, prügikastide, avalike joogipunktide, WC-de jms peale.

Mägus kritiseerib, et see on arvestuslik Exceli tabel, mis tegelikkuses ei pruugi üldse tõele vastata. “Mäletate ju mis alkoholiaktsiisi Exceliga juhtus?”

Mihhail Kõlvart on siiski positiivne ja loodab, et ka Airbnb platvormiga saadakse kokkuleppele, sest neil on ju ometi andmebaas, kes ja kui palju on majutust kasutanud. “Berliin ja Pariis on suutnud end ses osas kehtestada ja sundinud Airbnb-d kasutavad turistid samuti maksu tasuma.”

Riia plaanib ka turismimaksu kehtestamist

Lähimad näited Eestile, kus on kehtestatud nn padjamaks ehk pillow-tax on Kaunases ja veel kahes Leedu linnas. Sarnane maks on ka suvehooajal Lätis Jurmalas. Riia kaalub samuti turismimaksu kehtestamist, seda aravatavasti alates järgmise aasta juunist-juulist.

Kõlvarti sõnul on maks hea eelkõige sellepärast, et annab omavalitsusele võimaluse autonoomseks tulu teenimiseks. Seni saab omavalitsus maksu koguda näiteks parkimiselt, teede ja tänavate sulgemiselt (ehitustööde või ürituse tõttu) ning reklaamidelt (bannerid linnaruumis). Kogu linnaeelarvest moodustab autonoomne tulu Tallinnas hetkel 1,8%. Mujal Eestis on autonoomne tulu veel väiksem jäädes 1% piiresse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.