Uudis

Tarbijakaitseamet: veebipoe kinni panemine ei saa olla esimene asi, mida rikkumiste korral teeme

Veebipood.Shutterstock

Nädala alguses alustas pankrotimenetlusega veebipood Reset.ee, mis oli korduvalt tarbijaid ninapidi vedanud, lubades olematut kaupa ja viivitades raha tagastamisega. Kuigi tarbijakaitse ja tehnilise järelvalve amet (TTJA) oli mitu korda Reseti eest hoiatanud, läks ikka suur hulk tarbijaid poe õnge. Seda näitavad juba numbrid, et Resetiga seoses pöörduti alates jaanuarist ameti poole lausa 499 korral.

Mida teeb tavaliselt TTJA, kui näeb, et pood veab Eesti tarbijaid ninapidi? Millal pannakse veebipood kinni? Mida tehakse edaspidi, et Reseti laadseid juhtumeid vältida? Küsisime TTJA-lt järele.

TTJA kommunikatsioonieksperdi Anne-Mai Helemäe sõnul ei saa kaupleja e-poe veebiliidese sulgemine olla esimene meede korrarikkumise lõpetamiseks või kõrvaldamiseks. Kuid kui asi on piisavalt tõsine, siis amet seda ka teeb.

“Tarbijate õiguste rikkumise tuvastamisel tuleb hoiatusega anda kauplejale võimalus selgitusteks ja korrarikkumise lõpetamiseks. Juhul, kui hoiatuses märgitud tähtajaks kaupleja õigusrikkumist ei kõrvalda, siis on alus teha kauplejale haldusaktina ettekirjutus, hoiatusega sunniraha määramiseks seaduses sätestatud määras,” kirjeldas Helemäe.

TTJA määras Resetile sunniraha kolm korda, viimane kord täpselt samal päeval kui Reset oma poe kinni pani. Kui Reset poleks uksi sulgenud ja jätkanuks õigusrikkumistega, oleks TTJA nende veebilehe selle nädala reedel maha võtnud. “Veebiliidese sulgemine saab toimuda siis, kui ettekirjutuses määratud sunniraha ei ole täitnud eesmärki, st õigusrikkumine jätkub,” kinnitas Helemäe.

Mida teeb amet, et vältida selliseid juhtumeid tulevikus? Helemäe sõnul on oluline järelvalvemeetmete tõhus kasutamine ja kommunikatsioon ning teavitus tarbijatele. “Ühtlasi koostöö tõhustamine erialaliitudega ja teavitustöö ka kauplejate seas,” lisas ta.

Helemäe soovitab enne e-poest ostu tegemist tutvuda ettevõte taustaga: uurida infot internetist ja lugeda teiste tarbijate kommentaare. Samuti tasub tutvuda TTJA musta nimekirjaga ja uurida ka ameti Facebookist ja kodulehelt võimalikku infot kaupleja kohta.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses