Telia andis aastaid aegunud võla inkassole sissenõudmiseks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees/Scanpix

Eelmisel suvel andis Telia Julianus Inkassole sissenõudmiseks üle 2009. aastal tekkinud võla. Seaduste järgi aga oli see selleks hetkeks ammu aegunud. Tarbijavaidluste komisjon otsustas, et nõnda vana võla sissenõudmine tuleb lõpetada.

Kas see võlg oli ikka päriselt aegunud?

Oli jah, juba kuus aastat. 2008. ja 2009. aastal jättis klient Teliale (toona veel Elion) maksmata viis arvet. Telia esitas kliendile viimase arve 2009. aasta mais, seega algas aegumistähtaja kulg 2010. aasta 1. jaanuarist ning nõue aegus 2012. aasta lõpus.

Juunis 2018 hakkas aga inkassofirma nõudma talt 257,88 eurot.

Miks Telia aegunud võla üldse inkassole andis?

Telia teadis, et nõue on tegelikult aegunud. Samas märgib ettevõtte pressiesindaja Raigo Neudorf, et teatud üksikjuhtudel on Telia inkassofirmale loovutanud ka vanemaid, kuni 10 aasta vanuseid võlgnevusi.

“Kui ka nõude aegumistähtaeg on saabunud, ei tähenda see, et nõue kaob ja vastav võlasuhe lõpeb. Võlgnikul on küll võimalik aegumise tõttu keelduda nõude täitmisest, kuid samas on ilmne, et võlg on võõra oma. Vastutustundlik ja korrektselt käituda sooviv inimene tasub tekkinud võlgnevuse ka hiljem,” lisas ta.

Ehk siis Telia lootis, et ehkki kohustus on kadunud, maksab võlgnik siiski raha tagasi.

Kas see oli korrektne käitumine?

Pigem mitte. Tarbijavaidluste komisjon leidis, et nõude aegumine ei tähenda mitte seda, et see tõstetakse kausta “las keegi teine vaikselt nõuab”, vaid et väljanõudmine reaalselt lõpetatakse. Seega peab ka inkasso sissenõudmise lõpetama.

Kas inkasso jättis asja sinnapaika?

Nii ja naa. Julianus Inkasso tegevjuht Oliver Markvart ütles Geeniusele, et nõuet enam aktiivselt sisse nõudma ei hakata, kuid siiski hoitakse võlainfot maksehäireregistrites üleval niikaua kui kehtiv õigus seda võimaldab, sest firma sõnul on kliendil kohustus täitmata.

Seda aga poleks juhtunud, kui Telia ei oleks aegunud võlga üle andnud.

Kuidas taolises olukorras käituda?

Parim viis inkassoga suhtlemist vältida on mitte võlgu jääda ja arved ära maksta. Kui aga mingil põhjusel satud sarnasesse olukorda, kus sinult nõutakse võlga, mis aegumistähtaja ületanud on, siis pöördu tarbijavaidluste komisjoni poole.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.