Top 5: need ettevõtted on riigilt enim kriisilaenu saanud

Tallinki laev Star.AS Tallink Grupp

Riiklik sihtasutus Kredex on avalikuks teinud, missugused Eesti ettevõtted on saanud ajutist kriisilaenu ning erakorralist tagatist.

Laenu poolest esikohal on laevafirma Tallink, mis on riigilt saanud erakorralist laenu 100 miljonit eurot. Laenu tähtaeg on juba kolme aasta pärast, juunis 2023.

Teisel kohal on Vjatšeslav Leedole kuuluv Saaremaa Lihatööstus, millele on kuueks aastaks antud 2,5 miljonit eurot erakorralist käibekapitalilaenu. Nagu teada, möllas Saaremaal eriolukorra ajal koroonaviirus hoogsalt ning saar oli sisuliselt isolatsioonis.

Kolmandal kohal on firma Mustamäe Spa OÜ, mis on saanud samuti kuueks aastaks käibekapitali laenu 1,5 miljonit eurot. See Tallinna firma on enim tuntud kui Elamus SPA teenuse pakkuja.

Teised laenusummad jäävad alla miljoni. Neljandal kohal on Koeru vallas tegutsev peaasjalikult kuuse ja männiga tegelev puidutööstus AS Natural, millele on riik laenanud kuueks aastaks 650 000 eurot.

Natural on üheksakümnendate alguses asutatud pereettevõte, millest sai peagi suur saekaater. Laienemiseks kaasati kapitali Islandilt ning ka praegu on tegu Eesti-Islandi ühisettevõttega, mille jaoks Island on üks suurimaid turgusid, ehkki tegutsetakse firma enda teatel ka pea kõikidel Lääne-Euroopa turgudel.

Laenusumma poolest viiendal kohal on populaarne kiirkohvikute kett Coffee IN, mis on riigilt saanud viieks aastaks laenu 400 000 eurot. Teenindussektor, eriti toitlustus sai eriolukorra ajal mõistagi suure hoobi, eriti ettevõtted, mille äris on suur osa kaubanduskeskustel – mis muidugi kriisi ajal suleti.

Käendust on enim saanud kaks tootjat

Käibelaenu kõrval pakkus Kredex ettevõtjatele ka käendust juba olemasolevatele laenudele. Sihtasutuse andmetest selgub, et kõige suuremas summas, 3,7 miljoni euro eest on käendust saanud tuntud betoonplokkide tootja Bauroc. Laen, mida käendatakse, on ise 7,2 miljoni eruo suurune.

Bauroc nimetab end Põhja-Euroopa suurimaks poorbetoontoodete valmistaja. Firma tehased asuvad Virumaal – Andjas ning Ahtmes, müügiga tegelevad tütarettevõtted tegutsevad ka Lätis, Leedus ja Soomes.

Käendussumma poolest teisel kohal on samuti tootmisettevõte, aknatehas Fenestra – neile on riik varasemale 5 miljoni suurusele laenule andnud käendust 2,5 miljoni euro mahus. Fenestra pakub puit- ja puitalumiiniumaknaid ning rõdduuksi ning tegeleb tootmise kõrval ka müügi ja paigaldusega.

Kokku 1,8 miljonit eurot käendust, seda seejuures 2,1 miljoni suurusele laenule, on saanud piletimüügi turu liider Piletilevi. Nagu teada, siis piletiäri on koroonakriisiga tugevasti pihta saanud, ära on jäänud väga paljud üritused ning etendused-kontserdid.

Neljandal kohal on suur spaakett OÜ SPA Tours, millele riik on andnud käendust 1,8 miljoni euro eest kokku 2,6 miljoni euro suurusele laenule.

SPA Tours opereerib mitut Eesti tuntud keskust – Kuressaare kesklinnas asuvat Grand Rose spaad, 2011. aastast ka Viimsi spaad (selle osana ka Viimsi kino) ning nüüdseks pea neli aastat ka Narva-Jõesuus asuvat Meresuu spaad.

Viiendalt kohalt leiab suure ehitusettevõtte Nordeconi, mis on 3 miljoni suurusele laenule saanud käendust 1,5 miljonit eurot. Nordecon on Eesti üks suuremaid ehitusfirmasid, firma leiab ka Tallinna börsilt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.