USA saatkond kolib Uue Maailma kanti. Eesti tahab vastu pinda Washingtonis

USA praegune aatkond Tallinnas Kentmanni tänaval.Foto: Scanpix/Postimees/Sander Ilvest

Hiljuti vahetas Tallinna linn riigiga maid. Muuhulgas läks riigi kätte superministeeriumi hoone taga asuv endine lastestaadion.

Praegu on endise staadioni lähistel tegutsenud Uue Maailma kogukonnaaed ning samuti on krundil hoitud ehitusmaterjali ja soojakuid lähedalasuvate elumajade ehituseks.

Nüüd on aga selgeks saanud, et riik võttis maa enda tõttu seetõttu, et sinna võib kerkida Ameerika Ühendriikide saatkond. USA, mille esindus asub praegu Kentmanni tänaval, on endale pinda otsinud juba pikalt ning varemgi huvi tundnud ka lastestaadioni vastu.

Eesti saab vastu maid USA-s

Välisminister Urmas Reinsalu ütles Geeniusele, et Eesti riigile on teada Ühendriikide huvi uus saatkonnahoone rajada ning see on üks võimalik variant. Päris kindel seega kolimine pole.

Samas ütles riigihalduse minister Taavi Aas riigikogu liikme Raimond Kaljulaidi selleteemalisele kirjalikule küsimusele vastates siiski otse välja, et kinnistu omandatakse riigile “seoses kavandatava riikidevahelise kokkuleppega, mis näeb ette selle kasutamiseks andmist välisriigi saatkonnale hoonestamise eesmärgil”.

Hiljem täpsustati välisministeeriumi pressiosakonnast, et kinnistu antakse USA omandisse. “Analoogsed omandilahendused kehtivad Washingtonis Eestile,” märkis pressiesindaja.

Reinsalu kinnitas, et praegu käivad kõnelused. Kui läbirääkimistel kokkuleppeni jõutakse, on muidugi USA enda otsus, kas ja mis tempos hoone ehitamisega edasi minnakse.

“See on seotud ka varaliste vahetustega,” lisas Reinsalu, viidates, et Eestil on huvi laiendada oma residentsiruume Washingtonis. “Käivad kõnelused tehingu üle Ameerika Ühendriikidega Ühendriikide territooriumil,” ütles minister.

Pressiosakonnast lisati, et ettevalmistatav riikidevaheline kokkulepe võimaldab terviklikult lahendada USA ja Eesti saatkondade kinnisvaraküsimused Tallinnas ja Washingtonis.

Kas elanikud peavad muretsema?

Mis saab aga Uue Maailma kogukonnaaiast, mis praegu sealkandis tegutseb? “Praegu on veel vara hakata veksleid välja käima üht- või teistpidi,” rääkis Reinsalu.

USA saatkond on tuntud ka oma karmide turvameetmete poolest. Reinsalu ütles, et kindlasti on kõigi huvides, et tagatud oleks normaalse elu jätkumine piirkonnas.

Kõik arutatakse kindlasti läbi ka kogukonnaga, on minister igatahes veendunud.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.