Uuring: Eesti inimestel on Baltikumi võrdluses kõige vähem sääste

Uuringus selgus, et eestlastel on Baltikumis kõige vähem säästeFoto: Shutterstock

Kui eelmine nädal selgus Citadele panga tellitud uuringutulemustest, et kolmandikul eestlastest pole sääste, siis sama uuring viidi läbi ka Lätis ja Leedus ning tuleb välja, et Baltikumis on kuupalkade hulga vaatepunktist kõige vähem sääste just eestlastel.

Keskmine kuupalk tänavu teises kvartalis oli Eestis 1873 eurot, Lätis 1525 eurot ja Leedus 2000 eurot. Siinkohal on aga oluline mainida, et Eestis ja Leedus arvestatakse palka erinevalt – Leedus võetakse brutopalgast maha lisaks ka sotsiaalmaks, mis Eestis on juba brutopalgast maha võetud.

Eestlased on Baltikumi kõige kehvemad säästjad

Kui Eesti inimestest pangakontol on 14 protsendil vähemalt kuue kuu sissetulek, siis Lätis on poole aasta palk võtta 15 protsendil inimestest ja Leedus 23 protsendil. Eestis elab Baltinaabritega võrreldes kõige rohkem inimesi, kel pole vihmasteks päevadeks üldse sääste. Säästudeta inimesi on Eestis 33 protsenti, Lätis 32 ja Leedus 23 protsenti.

Siiski paistab uuringust silma, et väikse säästukonto osakaal ehk ühe kuupalga suurune summa on olemas võrdselt kõigis kolmes Balti riigis ehk ligi neljandikul iga riigi elanikest. 

Citadele jaepanganduse juhi Marina Hakiaineni sõnul peaks kõige esimeseks prioriteediks olema põhimõte, et kontol oleks ootamatusteks vähemalt kolme kuni kuue kuupalga suurune meelerahufond. “Kui see samm on tehtud, siis tuleks mõelda investeerimisvõimalustele, sest mida suurem on summa pangakontol, seda rohkem raha pangakontolt inflatsiooni tõttu väärtust kaotab,” lisas ta. Eestis on 3-6 kuu suurune säästusumma olemas 30 protsendil uuringule vastanutest, Lätis aga 33 protsendil ja Leedus koguni 43 protsendil.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.