Uuring: naistele suunatud reklaamide tegijad panevad endiselt täiega puusse

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Kellel siis Arieliga pesemine tuju heaks ei teeks.Foto: ekraanitõmmis reklaamvideost

Pea pooled – 45% – tarbijaist leiavad, et naisi kujutatakse reklaamides sobimatult või ebaadekvaatselt. Seevastu üle 90 protsendi turundajaist arvab, et naiste kujutamine positiivsete eeskujudena tuleb neil väga hästi välja, vahendab Kantar Emor oma blogis.

Nii selgus Kantari ülemaailmsest uuringust. Soostereotüüpide põhine lähenemine ei ole niisiis kuhugi kadunud, hoolimata sellest, et tegelikku põhjust selle kasutamiseks ei ole.

Naised olgu hoolivad

Enamasti näidatakse naisi reklaamides “meeldivate” või “hoolivatena” ning ainult 6% reklaamides esineb “mõjuka” naise karakterit. Samas on just autoriteetsemate naistegelaskujudega reklaamid edukamad, olles vaatajale positiivseks üllatuseks ning tekitades enam meeldivaid emotsioone. Autoriteetsemad naistegelased muudavad reklaamid ka usutavamaks ja veenvamaks.

Kantari analüüs ütleb, et tegelikult ei ole tuvastatud mingeid erinevusi, kuidas soost olenevalt reklaamidele reageeritakse. Head reklaamid on tavaliselt head kõigi jaoks ja halvad reklaamid on halvad kõigi jaoks – olenemata kavandatud soopõhisest sihtimisest.

Vetsupaberit ei osta ainult naised

Hoolimata levinud müüdist ei langeta majapidamises kõiki ostuotsuseid naine. Praktiliselt kõik (98%) pesuvahendite ning üle 70% tualett-tarvete ja toidukaupade reklaamidest on suunatud naistele, kuigi enamik majapidamistes on mõlemad sugupooled kaasatud võrdselt paljude kaupade otsustusprotsessi.

Naised eelistavad siiski mõnevõrra enam selliseid reklaame, mis sisaldavad n-ö hetki reaalsest elust, lapsi ja tuntud muusikat. Teisi spetsiifilisi loomingulisi elemente, mis garanteeriksid edu ühe soo hulgas, on tegelikult üsna vähe.

Nali sobib kõigile, aga…

Huumor töötab hästi mõlema soo puhul, kuid ainult naissoost tegelaskujudega reklaamides kasutatakse huumorit poole vähem kui näiteks ainult meestegelastega reklaamides (vastavalt 22% vs. 51%).

Kantari AdReaction soorollide analüüs reklaamitööstuses toetub mitmele üleilmsele andmeallikale, 30 000 reklaami testiandmete teisesele analüüsile, 450 suurturundaja uuringuvastustele, 40 000 tarbija üleilmsele uuringule ning üle 9000 globaalse brändi väärtuse analüüsile.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.