Uuringus selgus, et noortele on tuleviku kindlustamine ning pensioniks kogumine oluline

Suur osa Balti riikide elanikest usub, et vanaduspõlveks tuleks hakata lisasääste koguma kohe pärast täisikka jõudmist.Foto: Canva

Pensioniks kogumine ja selle tähtsustamine on tegelikult suhteliselt noor tegevus. Tänane Eesti kolme­sambaline liitpensionisüs­teem on üles ehitatud alles pärast Vene aja lõppu. Pensionisüsteemis on kolm sammast: riiklik, kohustusliku omaosalusega ja vabataht­liku osalusega pension.

Hea uudis on, et teadlikkus kogumise vajadusest ning enda tuleviku kindlustamisest on jõudnud noorteni ning seda tõestab Luminori poolt Baltikumis korraldatud uuring. Suur osa noortest, 18 kuni 24 aastastest Balti riikide elanikest, on üksmeelel, et pensioniks tuleb hakata säästma noores eas. Nii arvab 32% lätlastest, 37% leedukatest ja 43% eestlastest.

Noored peavad kogumist olulisemaks, kui vanemad inimesed

Uuringu tulemustest on näha, et noored vanuses 18–29 (39%) nõustuvad kõige tõenäolisemalt arvamusega, et varem säästma hakates on nad tulevikus majanduslikult paremal järjel. Samal ajal vanemate inimeste puhul, kes on vanuses 60–74 (29%), on selle väitega nõustumine kõige vähem tõenäoline. Üle 60 aastaste seas selgus arvamus, et pensioniks säästmine võib alata 25-34 vanuses ning mõnede meelest võiks alustada lausa peale 55. eluaastat.

„Oluline on hakata säästma vanaduspõlveks nii vara kui võimalik. Kui hakkad varakult vähemalt 20–30 eurot oma igakuisest sissetulekust pensioniks kõrvale panema ja suurendad oma regulaarseid sääste viie kuni kümne euro võrra aastas, parandad märkimisväärselt oma majanduslikku heaolu pensioniikka jõudes,” rääkis Luminori pensionide tootejuht Hannes Kuusk 

Kuusk lisas, et isegi kui pensionieani on vähe aega jäänud, pole hilja asuda sääste koguma, kuigi arvestama peab suuremate igakuiste investeeringutega, et säästudel oleks arvestatav mõju pensioni ajale.

Kuigi naised ja mehed jagavad samu vaateid selles osas, milline vanus on pensioniks säästma hakkamiseks sobivaim, on Luminori uuringu põhjal näha, et üllatavalt 6 protsenti noortest naistest vanuses 18-24 arvasid, et pensionisambasse kogumine pole nii oluline.

Aasta lõpp on hea aeg sissemaksete tegemiseks kolmandasse pensionisambasse

Aasta lõpp on suurepärane aeg kolmandasse pensionisambasse sissemaksete tegemiseks, sest üksikisiku tulumaksu tagastuse saab liitunu juba järgmise aasta märtsis. Enne selle aasta lõppu tehtud kolmanda samba sissemaksete pealt on õigus saada 20% ulatuses üksikisiku tulumaksu tagastust.

Sissemakse peab laekuma enne 29.12.2021 (kuni kell 16.00), et oleks õigus järgmisel aastal tulumaksu tagasi saada. Hiljem laekunud summa läheb juba järgmise kalendriaasta arvestusse ning selle alusel tagastatakse tulumaksu alles 2023. aastal.

Üksikisiku tulumaksu saab tagasi küsida kolmanda pensionisamba fondide ja elukindlustustoodete sissemaksetelt, kui sissemaksed moodustavad nende kahe kogumistoote puhul kuni 15% aastasest brutosissetulekust ja on maksimaalselt kuni 6000 eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.