Valitsus jätkab koroonapiirangute leevendamist

Lisatud täpne ülevaade, millised piirangud valdkondade kaupa muutuvad

Maskikandmise kohustus jääb esialgu siiski kehtima.Foto: Shutterstock

Alates 31. maist asendub 2+2 liikumispiirang avalikus siseruumis hajutatuse nõudega, samas maskikandmiskohtus jääb esialgu püsima. 

14. juunist leevenevad ka ruumitäitumuse, osavõtjate piirarvu ja lahtiolekuaegade piirangud tegevustele ja üritustele nii siseruumides kui õues.

„Kevad on toonud kaasa kauaoodatud nakkusnäitajate languse, mis poleks olnud võimalik ilma meie kõigi pingutusteta ning eriti suurt tunnustust väärivad siin meditsiinitöötajad,“ ütles riigihalduse minister Jaak Aab. „Praegune olukord annab lootust jõuda suveks normaalse elu juurde, kus oleme koroonaviiruse saanud kontrolli alla ja võime mõistlikult nautida piirangutevaba elu.“

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik nentis, et piirarvude suurendamine juunis-juulis on võimalik ainult inimeste vastutustundliku käitumise toel. „Väga oluline on hoida praegust viiruse langustrendi ning kaitsta vaktsineerimisega riskirühmi, mille tulemusena on keskmine nakatunute vanus langenud alla 50. eluaasta,“ ütles Kiik. „Leevendusi toetab teadmine, et juunikuu lõpuks on kaks kolmandikku täisealistest vaktsineeritud või haiguse läbi põdenud.“

„Koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kehtestatud piirangute leevendamist toetavad ka terviseameti ja teadusnõukoja eksperthinnangud,” lisas Kiik.

2+2 reegli asendab hajutatuse nõue

Alates 31. maist tuleb avalikus siseruumis 2+2 liikumispiirangu asemel arvestada hajutatuse nõudega. Hajutatuse nõude puhul tuleb võõrastest inimestest hoiduda viiruseleviku seisukohast mõistlikusse kaugusesse.

Maskikandmise kohustus

Maskikandmise kohustus avalikus siseruumis jääb praegu kehtima. Valitsus arutab muu hulgas ka maskikandmise kohustuse piirangu asendamist range soovitusega kanda rahvarohketes kohtades maski kahe nädala pärast. Otsuse tegemisel hindab valitsus nii leevenduste mõju koroonaviiruse leviku trendile, haiglate seisu ja muid kriitilisi COVID-19 näitajaid, samuti vaktsineeritute osakaalu ühiskonnas.

Sport, trenn, noorsootöö, huvitegevus ja -haridus, täienduskoolitus ja täiendõpe

Alates 31. maist on lubatud sisetingimustes kõik need tegevused kuni 25-inimeselises rühmas, arvestada tuleb hajutatuse nõudega. Kokku tohib tegevustest osa võtta kuni 200 inimest, samuti kehtib 50-protsendiline ruumitäitumuse nõue.

Alates 14. juunist tohib sisetingimustes üritusest osa võtta maksimaalselt 600 inimest, arvestada tuleb hajutatuse ja 50-protsendilise ruumitäitumuse nõudega. Väliüritusest tohib osa võtta maksimaalselt 1000 inimest.

Spordi-ja liikumisüritused, spordivõistlused

Alates 14. juunist tohib sisetingimustes korraldada üritusi kuni 600le inimesele, kaasa arvatud pealtvaatajad, 50-protsendilise täitumuse piiranguga ruumi kohta.

Väliüritustest tohib osa võtta kuni 1000 osalejat, seal hulgas ka pealtvaatajad. Nii sise- kui väliüritused peavad lõppema hiljemalt südaööl, kell 00.00

Lubatud on tippspordivõistlused nii sise- kui välitingimustes ilma rühma ja kellaajapiiranguteta. Sisetingimustes on koos pealtvaatajatega lubatud kuni 600 osalejat, arvestada tuleb 50-protsendilist täitumust ruumi kohta ning välitingimustes on lubatud kuni 1000 osalejat, kaasa arvatud pealtvaatajad.

Avalikud üritused, kultuur, kirikud, meelelahutus

Alates 31. maist lubatakse avalikust koosolekust ja üritusest, näiteks konverentsist, teatrietendusest, kontserdist, kinoseansist, aga ka meelelahutusteenuse osutamisest ning avalikust jumalateenistusest või usulisest talitusest osa võtta kuni 200 inimest. Arvestada tuleb kuni 50-protsendilise ruumitäituvuse nõudega. 

Üritused peavad lõppema kell 22, kuid juhul, kui näiteks teatrietendus pole selleks kellaajaks läbi, tohib etendust erandina lõpetada mõistliku aja jooksul ka hiljem.

Alates 14. juunist tohib sisetingimustes mainitud üritustest osa võtta kuni 600 inimest. Arvestada tuleb 50-protsendilise täitumuse nõudega ühe ruumi kohta ja üritus peab lõppema hiljemalt kell 00.00.

Nimetatud üritustest õues on lubatud osaleda kuni 1000 inimesel, üritused peavad lõppema hiljemalt südaööl.

Muuseumid ja näitusasutused

Alates 14. juunist tohib muuseumite ja näitusasutuste siseruumides viibida hajutatuse nõuet arvestades kuni 600 inimest ruumi kohta, arvestusega, et ruumist ei tohi olla täidetud üle 50-protsendi. Üritus peab lõppema hiljemalt südaööl kell 00.00. Muuseumite ja näitusasutuste sisetingimustes lubatakse rühmategevused.

Muuseumite ja näitusasutuste välialadel on lubatud kuni 50-protsendiline täitumus.

Spaad, saunad, veekeskused, basseinid, ujulad

Alates 14. juunist tohib veekasutusega siseruumides viibida maksimaalselt 600 inimest, arvestada tuleb hajutatuse ja 50-protsendilise täitumuse nõudega. Uksed tuleb klientide jaoks sulgeda hiljemalt kell 00.00.

Toitlustusasutused

Alates 14. juunist on lubatud siseruumides kuni 50-protsendiline ruumitäitumus. Laudkonnast osavõtjate arvule enam piirangut ei seata. Arvestada tuleb hajutatuse nõudega ning uksed peab sulgema kell 00.00.

Hiljemalt südaööst tuleb sulgeda ka restoranide ja kohvikute terrassid ja välialad.

Kaubandus- ja teenindusettevõtted

Poodides ja teeninduskohtades peab olema tagatud hajutatuse nõue ning ruumitäituvus tohib olla kuni 50 protsenti.

Valitsus võttis täna vastu põhimõttelised otsused, vastav korraldus on plaanis heaks kiita neljapäevasel istungil. Valitsuse kommunikatsioonibüroo avaldab korralduse ja seletuskirja kodulehel kriis.ee

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.