2. Kui palju ma pensioni hakkan saama?
Sellele, kõige olulisemale küsimusele, ei ole lihtne vastust leida ja täpset summat polegi võimalik välja arvutada. On aga olemas kalkulaator, millega mängides on võimalik mingigi aimdus saada, kui suur su igakuine väljamakse võiks olla. Kui oled eelmises punktis teada saanud, kui palju sul II sambas praeguseks kogunenud on, saad selle summa sisestada siia kalkulaatorisse.
Mida siit teada saad: seda, mitu eurot valemisse sisestatud summast valitava perioodi jooksul valitava kindlustusseltsi kaudu sulle igakuiselt makstaks.
Mida siit teada ei saa: seda, kui suur see summa sinu pensionile mineku ajal reaalselt saab olema.
Selgitatult: see kalkulaator annab võimaluse mängida erinevate summade ja väljamakse perioodide pikkustega. Võid näiteks mõelda, kui kaua sul on kulunud praeguse summa kogumiseks ja püüda ära arvata (jah, nimetaksin seda arvamiseks, mitte arvutamiseks), kui palju see sinu pensionieerumise ajaks veel kasvada võib.
See arvamus tuleb igal juhul ebatäpne, sest sa ei tea: 1) kui suur saab olema eelolevate aastate jooksul sinu sissetulek, st maksed pensionisambasse; 2) sa ei tea, milline saab olema su fondi tootlus. Funktsiooni, mis võimaldaks teostada erinevaid projektsioone potentsiaalsete tootlusvahemikega, siin hetkel pole.
Isegi kui sa suudad ise välja arvutada erinevad kombinatsioonid, kui suureks su sammas võimalike tootluste korral kasvab, pead veel arvestama majanduse käekäiguga. Kui su pensionini on jäänud kümneid aastaid, on üsna kindel, et majanduskasvuga kaasnev inflatsioon närib raha praeguse ostujõu oluliselt väiksemaks.