Suur lugu

Väga põhjalik ülevaade: kas üürimisel on tagatisraha vajalik, piisav ja kas sellele leiduks häid alternatiive?

Probleem on selles, et üürileandjad võtavad suure riski, samas üürnikel pole suuri summasid alati tagataskust võtta.Foto: Canva
Geeniuse tellijale

Üürimisel käiakse välja üsna suur summa, millest osa läheb tagatiseks. See on üürileandjale esmase riski maandamiseks. Samas muudab hiigelsuurte summade kokku kraapimine kolimise kalliks. Uurisime järele, miks tagatisraha küsitakse, kas üürnikud ise on selle kontseptsiooniga rahul ja mis võimalusi võiks selle asendamiseks olla?

Hiljuti tehtud üürituru uuringust selgus, et iga teine üürnik osutub üht- või teistmoodi üürileandjale probleemseks. Peamised põhjused on maksevõlgnevused, lepingu ja/või vara rikkumine.

Nii selgitas ka juba kaksteist aastat kinnisvaraturul töötanud Kaanon kinnisvarade Tallinna osakonna juht Siim Kabel: “Tagatisraha on ja jääb. Alternatiividena võiks ehk mõelda kindlustusele, aga ka see ikkagi maksab raha. Päris ilma tagatisrahata ei ole tänasel päeval praktiliselt võimalik korterit üürida.” 

Kabel selgitab, et tagatisraha võtab maha esmase riski, arvestades, et osapooled on suure tõenäosusega üksteisele võõrad. “Juhin tähelepanu, et tagatisraha võib küsida tegelikult rohkem kui ühe kuu üüri ulatuses. Võib küsida ka näiteks kolme kuu üüri ulatuses. Rohkem küsitakse üldjuhul siis, kui riskid on suuremad. Suuremateks riskideks loetakse koduloomi ja väikelapsi, aga ka ajutist elamisluba, projektipõhise loomuga töötamist ehk ebakindlaid sissetulekuid jms.”

“Kuna vabal turul ei ole võimalik kindlustust osta, siis tagatisraha on täna paratamatus, millele mõistlikku alternatiivi ei ole,” selgitab Kabel.

See tähendab, et üürileandjal ei ole palju võimalusi kindlustada peale eluruumi ja sealse vara ka hilinenud makseid, saamata jäänud kommunaale või muid leppetrahve. Ainuke ettevõte, kes pakub seesugust teenust, on Rendin koostöös Ergo kindlustusega, aga see tähendab, et osapooled peavad oma üürilepped tegema läbi Rendini ja maksma selle platvormi kasutamise eest igakuist tasu.

Välkpakkumine!

Geeniuse tellimus

  • Ligipääs seitsme Geeniuse portaali kõikidele artiklitele.
  • Ligipääs Geeniuse kohalike portaalide sisule.
  • Ajakirjade Autoleht, Digi, Miisu, Mood ja Muki artiklite lugemisõigus veebis.

7.99 € / kuu

Tellija andmed

Sisesta korrektne e-maili aadress
Sisesta korrektne mobiiltelefoninumber
Paroolid ei kattu
Tellimiseks nõustuge veebilehe kasutustingimustega
Soovin tasuda pangakaardiga Logi sisse
Sisesta SMS'ga saabunud PIN-kood

Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.