Kokkuhoid

Tallinna vesi hakkab oktoobrist maksma rohkem: kas see teeks su eelarvesse suure augu?

Iga väike hinnatõus ei tundu ehk ületatav, kuid kui neid on sinu kuludes palju, on tulemus teine.Foto: Canva

Konkurentsiamet rahuldas AS Tallinna Vee taotluse veeteenuse hinna tõstmiseks keskmiselt 14 protsenti ehk 26 senti kuupmeetri kohta. Hinnad kehtestatakse alates 1. oktoobrist.

Veeteenuse hind sisaldab vee- ja kanalisatsiooniteenuse tasu. Alates oktoobri algusest maksab ühe kuupmeetri vee- ja kanalisatsiooniteenus eraklientidele 1,87 eurot koos käibemaksuga ning äriklientide 3,57 eurot, millele lisandub käibemaks. Lähivaldades asuvate vee-ettevõtete hulgihind tõuseb 1,3 euroni, millele lisandub käibemaks.

Vesi pole kunagi eriti majapidamiskuludes olnud kõige suurem kuluallikas ja ei saa ta selleks ka peale hinnatõusu. Keskmine veetarbija kulutab ligikaudu kolm kuupmeetrit vett kuus inimese kohta, mõnikord rohkem, kui kodus on vann. Praegune hinnakiri veeteenusele on 1,52 eurot, mis teeb vee hinnaks keskmise tarbija kohta keskmiselt 4,56 eurot. Hinnatõusu järgselt aga 5,61.

Kas see tähendab, et muretsema ei pea?

Kuna energiahinnad on teinud palju suurema tõusu, siis summaliselt võib tunduda tõus praktiliselt märkamatu. Sellegipoolest peab meeles pidama, et meie sissetulekutes on ikka sama palju, kui eelnevalt. Kui hinnatõus on 14 protsenti, siis peab arvestama, et eelnevalt kommunaalidele minev osa on nüüd veel suurem.

Olgugi, et paljude silmis see eelarvesse auku ei tekita, siis iga väike hinnatõus panna kokku teistega võib eelarve augu tekitada küll.

Elektienergia hinnatõus ei tundu raugevat ja see mõjutab kõiki teisi tööstusi, on edasine hindade kasbv võimalik nii majapidamiskulude kui ka igapäeva olmekulkude sees. Soovitav on siiski talve eel kõik oma tulud ja kulud üle vaadata ning leida elutähtsate teenuste tagamise jaoks mõnest teisest kuluallikast katet.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.