Heausklikke eestlasi kasutatakse sõjaolukorras häbitult ära ja tundub, et petturitel ei ole piire

Petuveebilehed lähevad üles päevaga ja investeerimisvõimaluste kõned asenduvad lihtsalt eluks vajaliku raha küsimisega.Foto: Canva

Tänaseni on oleme oma jõu ja toega aitadnud abivajajaid vähemalt juba üle 8 miljoni suuruse euro toetusega. Kurbusega levivad meieni kuuldused, et petturid tegutsesid juba esimestel sõjategevuse päevadel peites petmise abivajamise varju. Kurjategijate jaoks tundub suur abisoovijate hulk tulus võimalus heausklike inimeste raha ebaausate võtetega enda kätte saada.

Loomulik ja mõistetav on tahe oma esemed, raha või muu abivahend anda täpselt neile, kes seda kõige enam vajavad ja selles veenduda isegi oma silmaga. Seetõttu ei usaldata alati heategevusorganisatsioone ja tahetakse abi otse oma käega üle anda.

Politseinik Maarja Punak postitas oma sotsiaalmeedia lehel ka juba kelmustele viitava sisuga postituse, kutsudes sellega üles inimesi olema valvsamad.

“Üks konkreetne skeem on hakanud jõudma paljude inimesteni ja selle osas tehakse üha enam teateid. Annetusena soovitakse just bitcoine ja see võiks olla inimestele heaks märksõnaks. Neid tehinguid, mida bitcoinide eest saab teha, pole kuigi palju. Turvalisem on usaldada tuntud organisatsioone ja teha rahalisi annetusi,” kommenteeris Punak Geeniusele.

Lisasks sellele toome välja mõningad hetkel levinud ja meile teadaolevad skeemid, mille osas peaksite olema eriti tähelepanelik. Kui tekib kahtlus, oleks mõistlik uurida, kas tegemis on päris abivajajatega politseid abitelefonilt.

1. Privaatsõnumid sotsiaalmeedias või e-postis

Juba kirjutatakse sõnumeid inimestele Instagrami, Facebooki või mõne muu sotsiaalmeedia platvormi kaudu, et paluda abi mõne Ukraina pere või põgenike toetuseks. Peamiselt palutakse raha läbi PayPaly või otse ülekannetena. Pettuse märk võib olla kanne kuhugi kontole, mis ei ole Ukraina kohalik pangakonto number.

Need pahatahtlikud inimesed võivad olla loonud võltskontod ja libapildid näiliselt päriselt abivajavast perest. Kontrollige, millal on kontod loodud ja millal on eelnevad pildid lisatud. Küsige nende aadressi ning telefoninumbreid, et helistada ja läbi rääkida kuidas nad seda raha saaksid kasutada. Sellisel viisil oleks kindel, et tegemist on päris inimesega.

2. Annetused läbi platvormide nagu AirBnb

Väga ilus oli see algatus, mille kaudu inimesed broneerisid endale ööbimise läbi Airbnb platvormi ja seeläbi aitasid kohalikke inimesi. Kahjuks näevad seda petturid kiirelt ja võivad konto luua libapiltidega mingisugusest majutusest, mida tegelikut ei ole olemas. Kui õnnestub broneering saada on see lihtne tasuta raha teenimise võimalus.

Lisaküsimust tekitab see, et kas need inimesed, kellel on korter üüriks välja pandud on rahaliselt nii halvavs seisus, et ehk oleks raha paremini paigutatud nende perede jaoks kellel ei ole vaba korterit, mida välja üürida? Need inimesed, kes peavad ööbima lahtikäidavatel vooditel ja madratsitel keldrites ja kelleni jõuaks päris abi läbi Punase Risti või muude organisatsioonide?

Muidugi igasugune abi Ukraina kohalike inimeste jaoks on tänuväärne. Lihtsalt sellise platvormi kaudu võib tekkida palju libakontosid ning kahjuks ei pruugi iga kord jõuda abi päriselt abivajajani. Lisaks ei saa tegelikult olla kindel, et tegu on päris kohalikega kelleni abi jõuaks on keerulisem.

Õnneks on AirBnb juba ise loonud abistamiseks vastavasisulise lehe, kus saad pakkuda oma vaba üüripinda sõjapõgenike aitamiseks.

3. Libaorganisatsioonid ja platvormid

Sotsiaalmeedias võib levida sponsoreeritud postitustena organisatsioone või veebilehti, mis koguvad annetusi Ukraina ja sealsete inimeste heaks. Kahjuks nii nagu oli see investeerimisplatvormidega, on see ka nüüd Ukraina toetuseks raha koguvate ettevõtmistega.

Veendumaks, et tegemist on päris heategevusliku organisatsiooniga, võib üles otsida millal see organisatsioon on loodud. Lisaks leida kes on selle taga ja mis meiliaadressi ja süseemi nad kasutavad abi vastu võtmiseks ja selle edasi andmiseks? Kas neil on ka ametlikud pangakontod?

Igal juhul aitab alati petusüsteemide kohta lugemine lehelt https://eiaitah.ee. Kõige kurvem on selle juures asjaolu, et kui see raha, mis on mõeldud abiks läheb kriminaalidele ja kahjuks siis on peaaegu võimatu seda raha kunagi enam üldse kätte saada.

Kuhu pöörduda?

“Selles osas on inimestele kindel ja usaldusväärne kontakt, kelle poole pöörduda, on omapiirkonna veebipolitseinik,” selgitab PPA kommunikatsioonispetsialist Viktoria Korpan.

Spetsiaalselt veebipolitseinike lehelt on võimalik leida oma piirkonna ametnik, kes abitab ja toetab küsimuste korral. “Julgustame inimesi veebipolitseiniku poole pöörduma, kui on kahtlus, et tegemist on kelmusega,” nõustab Korpan

Samuti lisas Korpan, et politseis on olemas spetsialistid, kes tegelevad ennetustööga, on olemas talitused, mis tegelevad kelmuste ja küberkuritegevuse uurimisega.  

“Teateid selle kohta, et keegi oleks Eestis langenud kelmuse ohvriks, kus oleks kasutatud ettekäändena Ukraina abistamist, ei ole, küll on inimesed saatnud politseile teadmiseks kahtlaseid viiteid ja kuulutusi, on olnud juba ka teade eestikeelsetest õngituskirjast,” lisas Korpan.

Näide õngitsuskirjast on allpool ja sellest on eemaldatud QR kood ja link:
Tähelepanu
Kallis sõber.
Ukrainas käib sõda,
Ukraina rahvas nälgib.
Humanitaarabi keskus võtab vastu mis tahes summad

Bitcoin: link

QR kood 

Pangalink

Ärge mööduge, seal surevad inimesed
Tänan.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.