Raha

Kroonireformi juubeli puhul tuuakse müügile krooni meenemündid

Haruldasemaid meeneemünte saab osta oksjonil.Foto: Eesti Pank

Kroonireformi 30. juubeli puhul toob Eesti Pank müügile krooni meenemündid, millest osa müük oli vahepeal lõppenud.

Haruldasemad meenemündid paneb keskpank müüki oksjoni vormis ja ülejäänud on müügil Omniva e-poes, teatas keskpanga pressiesindaja kolmapäeval.

Mündihuvilised saavad hakata ostma perioodil 1992-2010 välja antud Eesti krooni meenemünte kolmapäeval alates kella 12. Mõned krooni meenemündid on olnud müügis kogu aeg, aga osa münte olid vahepealsetel aastatel ajaloolise varuna hoiul keskpanga hoidlates. Nüüdsest on keskpank hinnanud, et ajaloo tarvis on vaja säilitada väiksemat mündivaru ja seega on võimalik pakkuda osa münte mündihuvilistele ostmiseks.

Miks sulle mündid võiks huvi pakkuda saad lugeda lähemalt SIIT.

Mida pakutakse?

Mündihuvilised saavad näiteks osta 1992. aastal vermitud kolme pääsukesega hõbemünti, mis tähistas Eesti krooni käibeletulekut või Eesti Rahva Muuseumi 100. aastapäeva auks vermitud kodarraha kujulist münti. Kodarraha on haruldane ehtetüüp, mida kanti Eestis juba muinasajal ning seda peetakse kandjale kaitset ja õnne toovaks. Lisaks tuleb müüki mitmeid Eesti Vabariigile, Eesti sportlastele ja tähtpäevadele pühendatud münte.

Lisaks tuleb rahareformi juubeli eritootena alates 21. juunist müüki ka miniatuurne kuldplaat. Kuldplaat kaalub 3,11 grammi ja maksab 250 eurot. Kuldplaat on müügis ainult kohapeal Eesti Panga muuseumipoes.

Sel aastal tähistab Eesti Pank 30 aasta möödumist rahareformist. 1992. aasta 20. juunil hakkas Eestis kehtima Eesti kroon, mis oli riigis ametlikuks maksevahendiks kuni euro kasutuselevõtuni 2011. aastal. Aastatel 1992-2010 andis Eesti Pank välja 17 hõbedast, kaheksa kullast ning ühe plaatinast meenemündi. Meenemündid on vermitud väärismetallidest ning paljud neist müntidest on tänaseks oma väärtust kasvatanud, kandes edasi Eesti ühiskonnale olulisi sündmusi ja rahvuskultuuri.

Alates 1. juulist lisandub kõikidele Eesti Panga meenemüntidele ja numismaatilistele toodetele käibemaks. Käibemündid ja kullast tooted jäävad käibemaksuvabaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.