Hando Sutter: elektri universaalteenuse hind võib paljude tarbijate fikseeritud hinnast kallim tulla

Elektri universaalteenuse hind tuleb ilmselt üsnagi kallis.Foto: Scanpix

Eesti Energia juhatuse esimehe Hando Sutteri sõnul ei kujune elektri universaalteenuse hind kindlasti odavaks ja võib juhtuda, et ettevõte teeb oma klientidele lepingu lõppedes pikendamispakkumise, mis on isegi soodsam.

Sutter tunnistas Postimehele, et ta pole veel elektri universaalteenuse eelnõud ennast näinud, kuid on sellesse protsessi palju sisendit andnud. Sutteri sõnul on reguleeritud hinna põhimõte see, et seal on kõik kulud, mitte ainud muutuvkulud, millega börsil elektrit müüakse.

“Halb uudis tarbijatele on see, et põlevkivist tänasel päeval odavat elektrit toota ei ole võimalik, isegi nende hindade juures, mis meil täna on. Meil on siiski palju päevi, kus osad elektrijaamad seisavad, nad ei pääse turule. Muutuvkuludes on meil 80 protsenti keskkonnamaksud – CO2, põlevkivi ressursitasu. Juba ainuüksi need panevad umbes poole omahinnast paika. Me arutame selle kindlasti konkurentsiametiga läbi, mis see hind siis täpselt tuleb, aga ega sealt midagi väga odavat paraku tulemas ei ole,” rääkis Sutter. 

Sõlmitud paketid on samas hinnaklassis või odavamadki

Küsimusele, kas universaalteenusena elektrit ostes võiks hind olla umbes 180 eurot megavatt-tunni eest, vastas Sutter, et see suurusjärk on õige. “Aga asja teine pool on, et selles kandis fikseeritud hinnaga lepinguid, oleme me sõlminud juba mitu kuud, nii et me oleme ka ilma elektrituru reformita sellist hinda pakkunud. Suurusjärgus kaks kolmandikku meie koduklientidest on täna fikseeritud hinnaga, kellest omakorda kusagil 100 000 kuni 200 000 omavad fikseeritud hinda, mis on sellest numbrist palju odavam vähemalt järgmise kevadeni. Nii et nendel, kellel on varasemast fikseeritud hinnad, ei tasu kindlasti hakata vaeva nägema millegi muutmisega, sest börsihind neid ei puuduta ja nemad saavad vastavalt fikseeritud hinnale oma elektri läbi talve kätte, sellest Eesti Energia kuskile ei tagane,” märkis Sutter. 

Ta soovitas neil, kellel on Eesti Energiaga fikseeritud soodsam pakett, lihtsalt väga rahulikult oodata lepingu lõpuni. “Osad fikseeritud hinnaga lepingud lõpevad aasta lõpus, aga me teeme neile klientidele automaatselt pikendamispakkumise ning seda tasub hoolikalt vaadata ja mõelda, mis oleks õige variant. Nende tähtajaliste lepingute omanikud, kelle lepingud kehtivad vähemalt järgmise kevadeni, võivad päris rahulikult talvele vastu minna ja ei pea hommikut alustama uudise lugemisega, et mis see elekter siis täpselt maksab, et kas on jälle uus hinnarekord,” ütles Sutter. 

Universaalteenuse hinna numbri ütleb Sutteri sõnul lõpuks konkurentsiamet. “Me oleme selle küll ära unustanud, aga kuni 2013. aastani oli ju kogu erakliendi turg reguleeritud ja siis reguleeriti seda põlevkivil töötavate elektrijaamade hinna baasil. Vahepeal muutunud see, et põlevkivist toodetud elekter on oluliselt kallimaks läinud ja seda just maksude tõttu. Täna tuleb odavam elekter tuleb taastuvenergiast, meie regioonis põhiliselt tuulest. Nii et pikaajaliselt fikseeritud hinnad, mida me klientidele pakume, tulevad põhiliselt meie tuuleparkide baasilt,” lisas Sutter.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.