Tarbija

Täna jõudis euribor nulli: ehk on see isegi hea uudis?

Kodulaen läheb kallimaks, aga ehk aitab see majanduslikult ka midagi parandada?Foto: Canva

Luminori peaökonomist Lenno Uusküla sõnul võib euribori nulli jõudmine majanduse tervise seisukohalt olla isegi hea uudis, olenemata sellest, et paljude jaoks tähendab kuue kuu euribori nulli jõudmine ilmselt peatset kodulaenu igakuise makse kallinemist.

„Rusikareegel on, et kui inimesel on 100 000 euro suurune laen ja selle intress kallineb ühe protsendipunkti, siis suureneb laenu tagasimakse 50 euro võrra,“ selgitas Uusküla. Kui soovid teada palju see sind mõjutab, siis loe seda SIIN.

Laenuintresside tõus võib tunduda hirmutav, on see Uusküla sõnul tegelikult hea uudis, sest intressimäära tõstmine tähendab hinnatõusu raugemist ja on pikemas plaanis inimestele rahakotisõbralikum. Uusküla toob välja, et kui laenuraha muutub kallimaks, siis rahustab see tarbimist ning hinnatõus langeb, kui nõudlus pole enam nii kõrge.

Intresside tõstmine ongi inflatsiooni vastane abinõu

Meenutuseks, et mais ulatus inflatsioon Eestis juba 20 protsendini ja euroalal 8 protsendini. „Seega keskpankade suund intressitõstmistele on õige, kuna olukord, kus laenuintressid on madalad ja inflatsioon kõrge, ei saa kesta pikalt,“ rääkis Uusküla.

Luminori peaökonomist soovitab inimestel olla tarbijana teadlikum ning oma tarbimisharjumused üle vaadata. „Ärge olge nõus iga hinnatõusuga ja võimalusel vahetage müüjat või vahetage seni kasutatud toode odavama vastu,“ ütles Uusküla, kelle sõnul kasutatakse vahel võimalust hindade tõstmiseks vaid seetõttu, et kõik ju tõstavad. „Mõelge, mis osa tarbimisest on vajalik ja mis mitte ning säästke seal, kus võimalik. Näiteks tühja tuba pole mõtet kütta,“ lisas ta.

Energiahindade tõus on üks suur osa üldisest hinnatõusust, kuid siin mängivad Uusküla sõnul majanduslikud loogikad praegu vähe rolli. „Energiahindade liikumised on praegu geopoliitilise olukorra ja valitsuste otsuste ning otsustamata jätmiste tulemused. Ettemääramatust on selles osas hetkel palju,“ nentis Uusküla.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.