Töötajad otsivad muutusi: mida hindavad Y- ja Z-põlvkonnad töökoha valiku juures kõige enam?

Töökeskkond ja kultuur on muutumas üha olulisemaks töökoha valikute tegemisel.Foto: Canva

Microsoft Research avaldab, et töötajad vajavad muutusi: Z-põlvkonna töötajatest 49 protsenti kaaluvad oma praeguses ametis hübriidtööle üleminekut ning ka tööandja vahetamist juba sel aastal; 46 protsenti soovivad minna kaugtööle.

Y- ja Z-põlvkonna töötajad vanuses 18–41 aastat moodustavad suure osa praegusest tööjõust. Viimane Work Trend Index 2022 näitas, et töötajad hindavad töö rolli oma elus ümber ja on lisanud valemisse tasuvuse teguri ehk siis selle, millised on töötaja ootused töökohale ja mida nad on nõus vastu andma.  

1.    Üha rohkem väärtustatakse vabadust ja paindlikkust

Kuigi Work Trend Index 2022 näitas, et kõik töötajad soovivad rohkem paindlikkust, on muutuse poolehoidjaid enim Y- ja Z-põlvkonna esindajate seas. Tulemuste kohaselt kaaluvad Z-põlvkonna töötajatest 49 protsenti oma praeguses ametis hübriidtööle üleminekut ja 46 protsenti soovivad minna kaugtööle. Rohkem kui teised töötajate põlvkonnad hindavad nad kõrgelt vabadust valida, millal ja kus nad töötavad.

2.    Prioriteedid muutuvad ehk heaolu ja ettevõtluskultuur on nüüd olulisemad

Ent Y- ja Z-põlvkonnad ei soovi üksnes paindlikkust. Work Trend Index 2022 leidis, et lisaks heale töötasule eeldavad töötajad töökohalt positiivset töökultuuri (46 protsenti), heaolu edendavaid soodustusi (42 protsenti) ja tähendusrikkust (40 protsenti).

3.    Töötaja võib ära minna: seetõttu peaksid ettevõtted muutuma

Uuringust selgus ka Y- ja Z-põlvkonnad näitavad rohkem oma meelsust välja. Peaaegu pooled neist Euroopas (49 protsenti) kaaluvad sel aastal tööandja vahetamist võrreldes sama valimiga Euroopa, Lähis-Ida ja Aafrika piirkonnas (36 protsenti). Täiendavalt 31 protsenti Z-põlvkonna töötajatest kolivad tõenäoliselt ümber ja otsivad töökoha, mis võimaldab neil kaugtööd teha.

Hübriidtöö võidukäik: kas selleks ollakse valmis?

Y- ja Z-põlvkonna töötajad moodustavad suure osa praegusest tööjõust ja tõenäoliselt hakkavad tulevikus üha enam juhtivatel ametikohtadel töötama. Parimate töötajate ahvatlemiseks nii praegu kui ka tulevikus peavad organisatsioonid kohandama oma töövõtteid, et need vastaksid töötajate uutele ootustele. Seepärast peavad personali- ja ärijuhid looma organisatsioonid, kus need rühmad tunnevad end kaasatuna ning tunnetavad lojaalsust ja eesmärki.

Töötajate vajaduste edukas täitmine eeldab personali- ja ärijuhtidelt mõtteviisi muutust. Kuna positiivset töökultuuri ja paindlikkuse vajadust peetakse üha tähtsamaks, peavad juhid kohandama oma meeskondade tööviise, et tagada töötajatele ja juhtidele selgus seoses nende rollide ja vastutusega ning ühene mõistmine hübriidtöö toimimisest.     

Siiski on vähesed ettevõtted (vaid 27 protsenti) sõlminud meeskonnakokkuleppeid, et need uued normid selgelt määratleda. Tõhusate hübriidmeeskondade loomiseks peavad juhid kehtestama meeskonnakokkulepped, millega määratakse kindlaks kontori „miks“, „millal“ ja „kuidas“, silmast-silma koostöö eesmärk, kokkulepped selle kohta, millal personaalselt kohtuda, hübriidkohtumiste etiketi määratlemine ja selle ümbermõtestamine, kuidas ruum võib mängida toetavat rolli.

Nende kokkulepete eesmärk on tagada, et kõigil oleks sama tunnetus töösse kaasamisest, olenemata sellest, kas nad töötavad kontoris või mitte.

Work Trend Indexi uuringu korraldas sõltumatu uuringuettevõte Edelman Data & Intelligence 31 102 täistööajaga töötava või vabakutselise töötaja hulgas 31 turul ajavahemikus alates 7. jaanuarist 2022 kuni 16. veebruarini 2022.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.