Uudis

Eesti inimesed on hakanud viimastel kuudel agaramalt tarbimislaenu võtma

Tarbimine.Foto: Shutterstock

Eesti inimesed on viimastel kuudel hakanud võtma varasemalt hoogsamalt tarbimislaene. Väga populaarne on jätkuvalt ka kodulaen.

Eelmise aasta sama ajaga võrreldes on viimastel kuudel hoogsamalt antud tarbimislaene: jaanuaris kokku 35 miljoni euro eest, märkis Eesti Panga ökonomist Raido Kraavik keskpanga kommentaaris.

Ka autoliisinguid väljastatakse endiselt suhteliselt palju, kuid autoliisinguturu varasem väga kiire kasv on peatunud, lisas ta.

“Märkimisväärne nõudlus tarbimisfinantseerimise järele on ootuspärane, kuna tööpuudus on väike ja inimeste kindlustunne suur,” märkis Eesti Panga ökonomist.

Pankade Eestis välja antud laenude kvaliteet püsib väga hea. Üle 60 päeva hilinenud maksetega laenude osakaal on vaid 0,6 protsenti. Viimastel kuudel on siiski veidi kasvanud üle 60 päeva hilinenud maksetega tarbimislaenude osakaal: 0,3 protsendi võrra, kokku 1,5 protsendini.

Kodulaen kasvab väga kiiresti

Kraavik tõi veel esile, et kuigi laenuturg oli jaanuaris eelmistest kuudest rahulikum, väljastati eluasemelaene ligi 100 miljoni euro väärtuses. See tähendab, et laenunõudlus on siiski suur – arvestades, et tavaliselt ei laenatagi aasta esimestel kuudel eriti aktiivselt.

Jaanuaris võeti uusi eluasemelaene 9 protsenti suuremas mahus kui aasta varem. Selle peamiseks põhjuseks on kasvavad kinnisvarahinnad. Kuna soetada tuleb kallimaid eluasemeid, on suuremad nii omafinantseering kui ka laenusumma.

Keskmine laenusumma kasvas eelmise aasta lõpuks koguni ligi 90 000 euroni. Pankade väljastatud eluasemelaenude kogumaht oli jaanuaris 8,1 miljardit eurot ja aastaga oli see kasvanud 7 protsenti, märkis Eesti Pank.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.