Facebookis reklaamitakse eestlastele võltspoode: kuidas aru saada, et sind üritatakse petta?

Võltspoodidest saab väga tõenäoliselt petta.Foto: Pixabay

Artikkel ilmus algselt eelmise aasta novembris, aga kuna see on endiselt päevakajaline, siis avaldame selle uuesti. Näiteks on see hiljuti päästnud ühe meie toimetuse liikme, kui tal tekkis ühe e-poe suhtes kahtlus ja ScamAdvisor soovitas tal sealt pigem mitte osta.

Viimasel ajal on Facebooki reklaamides eestlastele avanenud uskumatult head pakkumised. Lihtsalõikeline ja efektne kleit, mis varem maksis 50 dollarit, on alla hinnatud 2 dollari peale! Koerapesa, mis just maksis 55 dollarit, on just nüüd saadaval 5 dollariga. Kas tundus liiga hea, et tõsi olla?

Muidugi on see liiga hea ja muidugi pole see tõsi, vähemalt enamasti. Inimesed mõtlevad, et mis neil ikka kaotada on, isegi kui paarist eurost ilma jään, siis äkki saan koerale jõuludeks Hiinast uue ägeda pesa.

Kuidas teha kindlaks, et pood on usaldusväärne

Reaalsus on muidugi see, et sa jääd ilma nii paarist eurost kui ilmselt ka enda krediitkaardiandmetest. Või siis hoopis palju suuremast summast.

Kuidas aga ikkagi kindlaks teha, et e-pood, kus sulle tahetakse midagi uskumatult hea hinnaga pakkuda, on usaldusväärne?

Üheks võimaluseks on mõistagi guugeldada ja vaadata inimeste tagasisidet. Ja mitte mingil juhul uskuda seda tagasisidet, mis on kirjutatud lehele endale.

Näidisjuhtum, kus sa tahtsid enda koerale head

Inimene otsis enda koerale uut pesa ja varsti talle Facebooki reklaamis pakutigi seda, leheküljelt www.uouoproduct.com, kus olid väga head pakkumised. Esiteks, mis poe nimi see juba on? Ilmselt guugeldades sa selle poe kohta midagi ei leia, aga miks, sellest juba allpool.

Teiseks tasub pood sisestada sellisele lehele nagu ScamAdvisor. Sealt selgub, et kõnealune pood on 11 päeva vana ja mitmed inimesed on sealt petta saanud. Poe vanus või õigemini selle puudumine peaks olema juba väga tõsine ohumärk. Pigem jäta osta tegemata.

ScamAdvisor ütleb, et see on ebausaldusväärne pood.

Petturid vahetavad poodide aadresse ja nimesid sagedamini kui mõni mees sokke.

Samuti sa arvad küll, et ostad sealt poest kolme euro eest asju ja mis sul peale kolme euro (ainult kohviraha ju) kaotada on, aga siin sa eksid:

Arvasid, et sa ostsid sealt poest kõigest 7 euro eest kaupa? Vale!

Kuna pood on 11 päeva vana, siis seetõttu sa ilmselt ei leia ka kõnealuse poe kohta internetist guugeldades midagi (ja võid ekslikult arvata, et mitte midagi leidmine on parem kui negatiivse info leidmine).

Sa leiaksid midagi selle poe eelmise aadressi ja nime kohta, aga sealt on petised juba ammu edasi liikunud.

See pood on kõigest üks näide. Eestlaste pakutakse Facebookis kümnete selliste poodide reklaame ja enne kui kuskilt hea hinnaga asja nähes ostma tõttad, siis võta need mõned sekundid ja uuri enne ScamAdvisorist poe tasuta. Nii jäävad halvad üllatused ära.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.