Inspektsioon on võtnud luubi alla infoportaalid, mis Eesti inimeste kohta ootamatuid hinnanguid annavad

Inforegistrist võib leida andmeid ja genereeritud "persoonilugusid" kõiksuguste firmade kohta, tuleb ainult otsida.kuvatõmmis

Eestis tegutseb ridamisi infoportaale, mis koguvad andmeid ettevõtete ning nende omanike ja juhtkonna kohta ning avaldavad need kas oma klientidele või avalikkusele.

Üks kurikuulsamaid on portaal Inforegister ning nende rakendus ScoreStorybook, mis genereerib automaatselt inimeste ning nende ettevõtte kohta “persoonilugusid”, mis tihti reaalsusega kooskõlas pole – näiteks võib äsja asutatud ettevõtte omanik leida, et ta äri on Scorebooki hinnangul hääbunud, näiteid selle kohta võid lugeda altpoolt.

Infoportaalide äri on silma jäänud Andmekaitse Inspektsioonile (AKI), mis on praegu läbi viimas seiret isikuandmete töötlemise kohta eri infoportaalides. Inspektsioon selgitas vastuses kodaniku pöördumisele, et muuhulgas on eesmärk välja selgitada, kas või millisele õiguslikule alusele põhineb isikuandmete avalikustamine portaalides.

Enne, kui analüüs on läbi, ei saa AKI ka anda hinnangut, kui õiguspärane on andmetöötlus näiteks Score Storybookis ja mujal Inforegistris.

“Paraku peame nentima, et enne kui on lõpetamata mahukas infoportaalide seire, ei ole võimalik sisulisemalt andmete avaldamise ja taaskasutamise teemat õiguspärasusele vastamise osas kommenteerida. Niipea, kui oleme seire lõpetanud, esitame selle tulemused avalikkusele,” lubas AKI.

Juhatuse liikme sünniaeg inspektsiooni ei puutu

Inspektsioon nentis, et on saanud inimestelt mitmeid märgukirju ja kaebusi eri infoportaalides avaldatud infoportaalide kohta.

“Kuid sageli inimesed ei tea, et kui nad on tegevad juhatuse liikmena, on nimi ja sünniaeg avaldatud e-äriregistris juriidilise isiku andmetena ning juriidiliste isikute andmete töötlemist isikuandmete kaitse seadus ei reguleeri. Inspektsioon saab menetleda juhtumeid vaid vastavalt isikuandmete kaitse üldmäärusele,” märkis AKI.

Mida inspektsioon on saanud menetleda, on kehtetute juriidilise isiku andmete infoportaalis avaldamine. Kui andmete kasutamise eesmärk on täidetud, tuleb need kättesaamatuks muuta või kustutada. Isikuandmete kaitse reeglid näevad ette, et andmeid tuleb töödelda, arvestades minimaalsuse, eesmärgipärasuse ja asjakohasuse põhimõtteid.

Näide Score Storybookist: tegutsev mikroettevõte “tudub”

Siinkirjutajal on Score Storybooki niinimetatud persoonilugude kohta isiklik näide varnast võtta – asutasin mullu juulis Belkout OÜ nimelise ettevõtte.

Otsustasin veidi raha ja aega kokku hoida ning kasutada raamatupidamise seaduses olevat võimalust pikendada esimene majandusaasta 18 kuuni, mis tähendab, et vähem kui poole aasta kohta ma eraldi aruannet esitama ei pea – majandusaasta lõpeb tänavu detsembris. (Järgmistel aastatel on majandusaasta 12 kuud, erand kehtib ainult esimesel aastal.)

Belkout pole käibemaksukohustuslane ning ühtlasi pole firmal ka ühtegi töötajat – see tähendab, et firma senise äri kohta pole üheski avalikus allikas praegu jälge (kui peaksin esitama käibedeklaratsioone, avaldaks maksuamet näiteks teabe selle kohta, kui palju firma mingis kvartalis käivet tegi).

See aga ei tähenda, et firma midagi ei teeks – mitte küll väga palju, ent aeg-ajalt siiski. Peamiselt tuleb raha sisse väikestest tõlketöödest, tekstide kirjutamisest ja muust seesugusest. Saadud summad investeerib firma enamasti osaluspõhisesse ühisrahastusse.

Score Storybook teatab aga järgmist: “Harjumaa kandi aadressiga ettevõte, BELKOUT OÜ registreeriti vähem kui aasta tagasi, juba euroliitu kuulumise tähe all. See äsjasündinud ettevõte ei teinud aga kõssugi ning magab tänase päevani magusat und riiulis ettevõtete portfellis, mille sanga hoiab Märt Emil Belkin.”

See pole ilmselgelt tõsi. Muidugi pole teenust haldaval automaatsel “tehisintellektil” võimalik kuidagi teada mu ettevõtte rahade liikumisi, kuna see tugineb vaid avalikele andmetele (mida firma kohta suuremat pole), ent see ei tähenda, et oleks päris okei seesuguseid meelevaldseid järeldusi teha.

Mind see muidugi suuremat ei häiri, kuna äripartnerid teavad, kes olen mina ja mu firma. Nii mõnelgi äri käima ajaval mikrofirmal võib aga tekkida probleeme, kui veebiotsing partneri kohta seesuguseid tekste ette lööb. Muidugi ei pruugi reaalsusega mitte kooskõlas olevat infot portaalist leida üksnes alustavate tegijate puhul, loo genereerib Storybook kõikide firmade kohta.

Mõnikord tekitab küsimusi ka tekstides kasutatav stiil. Näiteks ühe teise ettevõtte omaniku kohta võib Score Storybookist leida lause: “Tema äris alustamine jääb aastasse 2010 ehk aega, kui majandus suitses ja kõrbenud ärimeeste naha päästmiseks sündisid esimesed tankistid.”

Ehkki firmaomanikku otsesõnu tankistiks ei nimetata, on seesugust teksti ilmselt küllaltki ebamugav lugeda. Tankistid tegutsesid Eesti majanduses juba üheksakümnendatel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.