Uudis

Jüri Ratase erakorralise pensionitõusu plaan annaks keskmisele pensionärile juurde 6 eurot

Pension ilmselt tõuseb, aga mitte just palju. Foto on illustratiivne.Foto: Scanpix

Peaminister Jüri Ratas ütles eile ERR-ile, et soovib pensionitõusuga edasi liikuda ka 2021. aastal ning et vaatamata keerulisele majandusolukorrale peaks pensionitõus katma vähemalt inflatsiooni.

“Prognoosi järgi on inflatsioon järgmisel aastal 1,4 protsenti ja igal juhul lööb see kõige väiksema sissetulekuga inimesi, sealhulgas pensionäre. On arutelukoht, et näha ette vähemalt inflatsiooni osas positsiooni parandamine,” sõnas Ratas. Pikemalt saab lugeda ERR-ist.

Ilma erakorralise pensionitõusuta jääksid pensionid tuleval aastal ilmselt üsna samaks – nimelt sõltub pension pensioniindeksist, mis omakorda võtab arvesse sotsiaalmaksu laekumise muutust ning tarbijahindade muutust. Kuna tänavu need näitajad kiita pole, siis tõusu ilmselt muidu ei tuleks (indekseerimise tulemusel pensionid langeda ei saa).

Mida see rahas tähendab?

Mida see aga rahas tähendaks, kui pensione prognoositava inflatsiooni ehk 1,4 protsendi jagu tõstetaks? Sotsiaalministeeriumi töö- ja pensionipoliitika osakonna pensioni poliitika juht Kristiina Selgis ütles Geeniusele, et praegu on keskmine pensioni suurus 528 eurot.

See tähendab, et inflatsiooni kattev pensionitõus tähendaks keskmise pensioni saajale umbes kuueeurost pensionitõusu – see tõuseks siis 534 euro peale.

Kui palju konkreetse inimese pension muutuks, on raske öelda, sest pensioniarvutus on päris keeruline. Kõik pensionärid saavad baasosa ehk 215 eurot. Sinna otsa lisandub lisa staaži pealt. Võid aga oma pensionile 1,4 protsenti juurde lisada ning vaadata, mis tulemus on.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.