Jurist teeb puust ja punaseks, kuidas inkasso aegunud nõudeid ja ülisuuri summasid küsib

Õigusplatvorm HUGO.legal toob näite, kuidas inkassoettevõtted vanu võlgu välja nõuavad.Foto: Shutterstock

Inimesed ei pea tasuma aegunud nõudeid, kuid inkassodel ei ole keelatud neid sisse kasseerida. Õigusplatvorm HUGO.legal toob esile ühe alusetu ja aegunud nõude ning jurist selgitab, kuidas aegunud ja alusetute nõuete osas käituda.

Võlgniku õigusrahu huvides on seaduses kehtestatud tähtajad, mille jooksul peab võlausaldaja nõude maksma panema. Kui võlausaldaja seda seaduses märgitud ajal ei tee, kaotab ta riikliku kaitse ning võlgnikul on õigus keelduda kohustuste täitmisest. Enamasti on lepingust tulenev nõude aegumise tähtaeg kolm aastat nõude sissenõutavaks muutumisest. Koos põhinõudega aegub ka viivis.

Inimestel tuleb arvestada ühe olulise nüansiga: nõude aegumine katkeb nõude tunnustamisega näiteks läbi maksegraafiku kokkuleppe või võla osalise tasumise.

HUGO kliendi Jane võlgnevus pärineb aastast 2007 ning põhisumma 219 eurot on kasvanud 3021 euroni, millest viivised moodustavad üle 2714 euro.

Kohtupraktika kohaselt ei mõista kohus viiviseid välja rohkem kui põhinõude ulatuses, kuid antud nõudes on Julianus märkinud põhisummast enam kui kümme korda suurema viivise, märkis HUGO.legal. Nõudekiri nägi väja selline:

Mida teha tuleks?

HUGO.legal jurist Heigo Kendla soovitab aegunud nõuete puhul inkasso kirju ja kõnesid ignoreerida. “Üldise reegli järgi aeguvad suurem osa nõuetest kolme aastaga, kuid inkassod nõuavad järjekindlalt sisse ka 10 aasta taguseid võlgnevusi ning nad võivad seda teha lõpmatult,” märkis ta.

Inkasso kirjadele vastates on soovitav rõhutada, et tegemist ei ole teie jaoks läbirääkimistega ning edaspidi inkasso kõnesid ning kirju ignoreerida.

“Võite paluda ka mõnel juristil korrektne kiri koostada inkassole – see annab neile indikatsiooni, et inimesele on selgitatud õiguslikku olukorda ning teda pole enam mõtet tüüdata,” soovitas Kendla.

Jurist toob välja väga olulise nüansi, mille abil inkassod aegumist katkestada püüavad ning see on ka suuresti põhjus miks nad aegunud nõudeid kokku ostavad.

“Võlgnikega üritatakse sõlmida kokkulepe maksegraafiku osas ning pakutakse väga madalaid kuumakseid ja vähendatakse ka viiviseid, kuid selle kokkuleppega tunnistab võlgnik kohustust ning aegumine katkeb. See aga tähendab, et nõue ei ole enam aegunud,” lisas Kendla.

Klient: suhtlus agressiivne ja ähvardav

HUGO.legal klient Jane, kes kummalise arve sai kirjeldab inkassoga suhtlemist kui väga ebameeldivat kogemust.”Nende suhtlusmaneer on tõesti selline, et ei usuks, kui ise poleks kogenud – telefonis karjutakse ning käitutakse väga agressiivselt ja ähvardavalt, nagu tahaks kohe füüsiliselt kallale tulla, pärast karjumist loobitakse toru ära,” väitis ta.

Jane sõnul on tema võlgnevus aastast 2007 ning seega ammu aegunud, kuid nemad üritavad järeleandmatult maksekokkuleppeid sõlmida. “alles paar päeva tagasi sain pakkumise, et maksa kasvõi 5 eurot kuus ja ka võlgnevust ollakse olulisel määral nõus alandama, peaasi, et ma nõustuks mingisuguse kokkuleppega ja tunnistaks seega võlgnevust,” rääkis klient.

Julianus Inkasso kommentaari saab lugeda siit.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.