Kasulikud nipid: kuidas hoida pulma korraldamisel raha kokku?

Küünipulm võib osutuda arvatust kallimaks peopaigaks.

Seitsmeaastase kogemusega pidude korraldusfirma Celebrate Groupi meeskonnaliikmed Merily Heinmaa ja Taago Heinmaa jagasid Rahageeniusele ideid, kuidas viia pulmad läbi võimalikult väikese eelarvega.

Praegune hall taevas ja porine maapind on pühkinud mälupildist pidustused soojas suveõhtus, ent just praegu on paras aeg – kui mitte öelda isegi viimane aeg – hakata planeerima pulmapidu, kui eesmärgiks on panna sõrmused sõrme 2020. aastal.

Parem hea diskor kui kehv bänd

Merily Heinmaa toob välja, et pulmapidu planeerima hakates peab pruutpaar panema esmalt paika prioriteedid, mis on nende jaoks sel päeval olulised ja mille peale ollakse rohkem nõus kulutama.

“Mõistagi, mida rohkem maksad, seda kvaliteetsema teenuse saad. Leidub ka soodsamaid teenusepakkujaid, aga kui küsitud raha on olematu, siis on see märgiks, et kuskil peab olema puudujääke,” ütleb Merily tuues näiteks, kui neljaliikmeline bänd küsib paarsada eurot esinemise eest, siis võib olla heli kehv või pole kogemusi piisavalt. 

Peokorraldajad Merily ja Taago Heinmaa rõhutavad, et hinnapakkumisi saades on oluline vaadata kõik põhjalikult üle, sest soodne hind võib tulla sellest, et osad detailid on jäetud välja. Näiteks ei ole toitlustuse puhul arvestatud teenindajate tasu või bändimehed on jätnud välja helisüsteemi rendi.

Ent olukord ei ole lootusetu, sest sellele leidub kaval lahendus. “Kui muusika on oluline, aga eelarve pole suur, siis tasub bändi asemel mõelda heale peodiskorile kui halvale bändile,” räägib Merily. Seda põhjusel, et diskor on üks tegelane ja tema tasu on ilmselgelt väiksem, kui terve ansambli oma ja temaga saab panna paika terve muusikalise menüü, mis on meeltmööda nii endale kui ka külalistele.

Loomulikult on pulmatseremoonia ja peo juures oluline asukoht. Taago Heinmaa selgitab, et kõige soodsamad paigad pidamiseks on suuremate keskuste lähedustes – Harjumaa ja Tartumaa. Seda seetõttu, et teenusele lisanduv transporditasu on väiksem.

“Korraldades pulma saartel või Setumaal, peab arvestama, et näiteks fotograaf või jumestaja sõidavad maha mitusada kilomeetrit ja veedavad autos mitu tundi ning seetõttu ei piirdu nende tasu ainult teenuse hinnaga,” selgitab Taago.

Küünis pulma pidamine polegi odav?

Mida asukoha valikul veel silmas pidada on vale arusaam sellest, et pidu koduõuel või küünis peetakse soodsamaks valikuks kui pidustust mõisas, ent see ei vasta tõele. Üheks esimeseks suureks komistuskohaks on elektrivõimsus.

“Selleks, et saaks ära ühendada kogu valgustehnika ja bändi atribuutika, peab lisaks rentima generaatoreid, mis on omakorda lisakulu. Lisaks peab rentima siniseid kabiinikesi, sest juba 40 inimese puhul jääb ühest tualetist majapidamises väheks,” põhjendab Taago.

Hiiumaal asuv Hiiesaare paadikuur tühjana – enne dekoreerimist.

Rääkimata sellest, et koduõuele on tarvis tuule- ja vihmakaitseks suurt telki ja õdususe loomiseks kaunistusi. Sama on lauda või küüniga – rendihind võib olla küll soodne, kuid betoonpõranda ja puitseinte dekoreerimiseks peab käima välja korraliku summa. “Mõis on jällegi juba ise ära dekoreeritud ja kõik mugavused on hinna sees,” ütleb Taago.

Hiiesaare paadikuur pärast vanikute, valguskettide, küünalde ja lillede lisamist: kokku võib pulmapeo kogumaksumus jääda vahemikku 10 kuni 20 000 eurot.

Aastas on kolm kuud, mil on kõige soodsam pidada pulmi 

Soovides pidada pulma võimalikult soodsalt, siis tuleb pidada silmas ka aega, mil üritus ette võetakse. “Madalhooajad on november, veebruar ja märts, sest siis ei ole ettevõtetel pidusid ega peeta ka pulmi,” avaldab Merily.

Pulmapeo puhul kardetakse külma ja vihmast ilma, kuid ilmastikust ei tasu Merily ja Taago sõnul end üldse lasta segada, sest tubase pulmapeo puhul ei ole ilm segavaks faktoriks ja sügiseselt fotosessioonilt võib saada väga romantilisi pilte.

Taago annab sündmuspaiga dekoreerimiseks hea nipi: õdusa atmosfääri loomiseks on oluline valgustus, millega saab varjata nurki, mille kaunistamine võib osutuda kulukaks.

Kõige soodsam nädalapäev

Aastaaeg ei ole ainuke ajamäärus, mida pidada silmas. Ka nädalapäevad mängivad suurt rolli. Suvel on Merily ja Taago sõnul kõige populaarsemateks päevadeks reede ja laupäev, millal ei lase hinnas kaubelda ükski teenusepakkuja, siis kehtib reegel “võta või jäta”.

Uueks hitiks pruutpaaride seas on saanud neljapäev, sest siis on konkurents väiksem. Suvisel hooajal ei tähenda see küll kahjuks allahindlust, vaid annab pigem suurema valiku teenusepakkujate seas, sest sel päeval on suurema tõenäosusega parimad tegijad vabad. Merily ütleb, et sellele nipile on saanud jälile jällegi paljud paarid ja seetõttu tundub olema uus trend kolmapäev.

Soovitatav ei ole ka teenusepakkuja eest varjata, et tellimus on esitatud pulma jaoks, sest pulmapäev tähendab pikka päeva ja vastutust. Merily toob näite, et pulmakimpu tellides ei maksa tellides öelda, et soovitakse tavalist kimpu, sest pulmapäeva buketti lisatakse kauapüsivad lilled, mis püsivad terve päeva värskena.

Ajaliselt rõhutab Merily ka seda, et pulmapidu peab hakkama planeerima võimalikult varakult. “Veel mõned aastat tagasi tundus kaks aastat enne organiseerima hakkamine täielik utoopia, ent nüüd oleme saanud aru, et see on väga mõistlik tegu.”

Põhjuseks on hinnapakkumine, mille teenusepakkujad teevad, mis arvestavad hetke maksumust toorainele ja kütusele. “Kokkuvõttes saad soodsama teenuse, kui maksaksid selle eest kahe aasta pärast, sest inflatsioon on selle ajaga teinud oma töö.”

Varitseda võib küll oht, et kahe aasta pärast pole raha küsinud firmat enam olemas, aga klienti kaitseb selle eest leping, mis teenusepakkuja ja eraisiku vahel sõlmitakse. Seetõttu tasub Merily arvates eelistada oma ala tegijaid, kes on mõned aastad juba toimetanud, mis suurendab tõenäosust, et nad ka mõne aasta pärast on tegevad. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.