Kõigi tallinlaste rahaga tehtud ühistupank läheb kinni. Linnale läheb osalus Eesti pangas

Endise ühistupanga, nüüdse ühistukapitali kaotamise mõtet juhib abilinnepea Aivar Riisalu.Foto: Scanpix / Madis Veltman / Postimees

Tallinna linnavalitsus otsustas abilinnapea Aivar Riisalu juhtimisel väljuda Edgar Savisaare kinnisideeks olnud ühistupanga projektist. Ilmselt läheb see linnarahva raha eest tehtud asutus ka kinni.

Ühistupanga nime all loodud ja tuntud asutus polegi õigupoolest pank – praegu on selle moodustuse nimi tulundusühistu Eesti Ühistukapital, sest juba kolm aastat tagasi otsustas finantsinspektsioon projekti pangaloa taotluse läbi vaatamata jätta.

Avalikkuses on arvatud, et selle otsuse taga võis olla kartus, et pank oleks liiga sõltuv poliitilistest tõmbetuultest; linnale kuulunuks pangas võimas enamus, ent kui võim oleks vahetunud, siis võinuks panga tegutsemine perspektiivituks muutuda. Pangaturg aga peab olema stabiilne.

Segadusi tekitas ka Savisaare kriminaalasja nime all tuntud protsess, kus üks kahtlustatavaid oli toonane linnavolikogu esimees Kalev Kallo. Pangaga seotud inimeste maine peab olema laitmatu.

Kui oli selge, et panka ei tule, otsustati 2018. aastal kurssi ja ka nime muuta – sündis Eesti Ühistukapital. Linn on sinna panustanud üle 4 miljoni euro.

Kui ühistupanga siht oli luua uus Eestis tegutsev krediidiasutus ning hakata pakkuma soodsaid pangateenuseid, siis pärast nimevahetust loobuti pangasihist ning keskenduti majanduslike huvide teostamisele läbi investeeringute.

Kaua aega mööda ei läinudki – 2018. aasta kevadel ostis ühistukapital ära viis protsenti Coop Pangast, mis hiljem läks ka börsile, kus kõik sellega kaubelda saavad.

Siiski õnnestus ühistul välja anda ka natuke laene Eesti väikefirmadele kinnisvara tagatisel: kokku kuus tükki, 650 000 euro eest. Viis neist on tagasi makstud, ühel on veel umbes 70 000 eurot üleval, ent see peaks ühistule tagasi makstama veel enne aasta lõppu.

Linn taandub ja projekt läheb imselt kinni

Nüüd otsustas linnavalitsus, et Tallinn lõpetab oma osalemise ühistus. Päris kindel see veel pole, kuna lõpliku otsuse teeb linnavolikogu. Et seal on aga kindel enamus Keskerakonnal, on see usutavasti pigem vormistamise küsimus.

“Tulundusühistu juhatus, nõukogu ja liikmed arutasid tegevuse perspektiivi 16. juunil 2020 toimunud üldkoosolekul. Üldkoosolekul osalenud liikmed toetasid ettepanekut alustada ettevalmistusi tulundusühistu lõpetamiseks,” selgitab otsuse eelnõus abilinnapea Aivar Riisalu.

Tulundusühistul on kokku 62 liiget, ent Tallinna linna osamakse moodustab kogu ühistu kapitalist enam kui 99 protsenti. Siiski on linnal ainult üks hääl asja üle otsustamiseks.

Kui ühistu otsustatakse likvideerida jaotatakse varad osanike vahel laiali, mis tähendab, et enamik sellest läheb linnale. Suurim vara ongi Coop Panga aktsiad.

Kuna Coop Pank on vahepeal börsile läinud, siis on osalus veidi lahjemaks muutunud; praeguse seisuga kuulub ühistule 3,65 protsenti pangast. Aktsiapaki väärtus on praeguste börsihindade juures umbes kolm ja pool miljonit.

Põhimõtteliselt on liikmetel võimalik nõuda ka väljamaksete tegemist rahas. See tähendaks, et likvideerija müüks hiljemalt kahe kuu jooksul alates likvideerimises aktsiad börsil maha ning kannaks raha üle. Millist varianti linn eelistab, pole praegu selge.

Riisalu lammutab Savisaare impeeriumit

Abilinnapea Aivar Riisalu, kelle eestvedamisel Tallinn ühistukapitalist lahkumise kursi on võtnud, on viimastel aastatel aktiivselt endise linnapea Savisaare loodud linnaasutusi lammutanud.

Tallinna televisiooni eraldiseisva telekanalina enam ei tegutse ning kinni on minemas ka munitsipaalpood LIPO, mille ruumid antakse üle Toidupangale.

Ka ühistupanga loomise mõtte suhtes on Riisalu olnud juba aastaid skeptiline ning leidnud alates sellest ajast, kui pangaluba enam realistlikult loota ei võinud, et ühistuna asjade ajamisel pole suuremat mõtet.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.