Uudis

Kõik, mida peaksid teadma pensioni investeerimiskontost

Pensionisüsteemis tehtud uuendused on muutnud selle paindlikumaks ja võimaldavad pensionivara investeeringuid paremini hajutada.Foto: Shutterstock

Pensioni investeerimiskonto loomine ei ole viimane rong, millele tuleb ruttu peale hüpata, enne kui see jaamast väljub, kinnitasid Luminori veebiseminaril osalenud eksperdid. Tegemist on pikaajalise võimalusega, mida on enne lõplikku valikut võimalik Luminoris katsetada ka virtuaalrahaga.

Luminori veebiseminar „Pensioni investeerimiskonto: kellele, miks ja kuidas?“ käsitles kõike seda, mis puudutab sel aastal inimestele avanenud uut valikut Eesti pensionisüsteemis – pensioni investeerimiskontot (PIK). Tegemist oli tunniajalise kiirkursusega, kus finantseksperdid käisid üle kõik olulisemad punktid, mida üks PIK-i loomisele mõtlev inimene peaks enne otsuse langetamist teadma ja arvesse võtma.

„Pensioni investeerimiskonto on uus osa II pensionisambast, mille loomiseks ei tohi inimene olla esitanud avaldust II sambast lahkumiseks. Üldiselt kehtivad PIK-i puhul samad põhimõtted nagu II sambas,“ rõhutas Luminori Baltikumi pensioniüksuse juht Rasmus Pikkani. „Pensioni investeerimiskonto on uue süsteemi mõistes eraldi pensionifond, mille juht on inimene ise.“

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Pensioni investeerimiskontol investeerimist saab alustada 1. septembrist. Selleks tuleb teenusepakkuja juures avada esmalt PIK ning esitada seejärel varade vahetuse avaldus hiljemalt 31. juuliks. „Tark siiski ei torma – tegemist ei ole ühekordse kampaaniaga, vaid uue võimalusega, mida saab edaspidi teha kolm korda aastas. Praegu väljakäidud kuupäevad on lihtsalt uue süsteemi esimesed,” rõhutas Pikkani.

Luminori Baltikumi pensioniüksuse juhi sõnul ei pea seega otsust langetama kohe ja kindlaks kuupäevaks ning kui inimene pole oma soovis ja suutlikkuses kindel, siis on tal süsteemist lahkumiseks või PIK-i valimiseks aega küllalt. Eriti hoolikalt peaksid tema sõnul mõtlema need, kes otsustavad II sambas täielikult lahkuda, kuna peavad ootama 10 aastat, enne kui saavad uuesti pensionisüsteemiga liituda.

Ühe olulise eelisena tavaliste investeerimiskontode ees tõi blogi Dividend Investor looja Märten Kress välja, et PIK-ilt saab investeerida tulumaksueelset raha. „Ükskõik, kuidas me investeerimistegevust vaatame, siis alati tasub toimetada maksuefektiivselt,“ sõnas Kress. „Millal iganes meil on võimalik investeerida maksude-eelset summat, tuleks seda võimalust kasutada. Kuna see on oluliselt suurem kui maksudejärgne summa, on ka investeeritud summa ja potentsiaalne tulu suurem.“

Kaks kõige tähtsamat märksõna, mida iga PIK-i loomisele mõtlev inimene võiks kokkuvõttes meeles pidada, on Kressi sõnul mugavus ja huvi. Sellega seoses tõstatas ta kaks küsimust: „Kas sa soovid sellist lahendust, kus pead aeg-ajalt käima, uurima ja õppima ning tegema ka tehinguid, või pooldad sa täiesti automaatset ja mugavat lahendust? Ja teiseks – kas sul on ka tegelikult huvi ja aega asjaga tegeleda? Kui huvi on, võib PIK olla sinu jaoks, ent kui huvi ja aega pole, tasub jätkata oma senise II samba lahendusega,“ lisas ta.

Aitamaks otsustada, kas luua endale pensioni investeerimiskonto või mitte, alustas Luminor hiljuti Tulevikuinvestori mänguga. Luminori Eesti investeerimistoodete juhi Kaarel Keskküla sõnul on mängu eesmärk anda kõikidele soovijatele võimalus riskivabalt katsetada, mida kujutab endast virtuaalse pensioniraha iseseisev investeerimine. „See aitab inimestel jõuda selgusele, kas pensioni investeerimiskonto on nende jaoks õige lahendus või mitte,” selgitas ta ning julgustas kõiki osalema.

Tulevikuinvestori mängu reeglite ja auhindade kohta saab rohkem lugeda siit ning veebiseminar on järelvaadatav Luminori Facebooki lehel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.