Uudis

Kristel Kont: kuidas börsipaanika ajal rahulikku meelt säilitada

Geeniuse kaasautor Kristel Kont.Foto: Susan Must / erakogu

Viimase paari nädala hinnaliikumised börsil on ka tugevama närvikavaga investoritelt üksjagu närvirakke nõudnud. Tulevik on ebaselge ja ärevus kerge tekkima.

Hobiinvestorina ei ole mul börsidel nii palju raha keerlemas, et ööuni kannataks, aga sellegipoolest on tunne, et asjad on halvasti. Väga halvasti. Viimaste sündmuste kohta saab lähemalt lugeda siit.

Kui ma aga eile üle paari kuu lahti oma investeeringute Exceli-tabeli avasin, ootas mind ees üllatav tõdemus. 

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Kristi Saare raamatust inspiratsiooni saades alustasin seda Excelit 2018. aasta novembris ning olen sellesse kuu, vahel ka paari tagant üles märkinud hetke investeeringud  ja nende väärtuse. Peamiselt selleks, et oma investeerimisotsuseid jäädvustada ning loodetavasti neist tagantjärele õppida. Nagu selgub, on aga sellisel arvepidamisel veel üks ootamatu kasu.

Kas praegu on halvem kui aasta tagasi?

Kui tundub, et viimasel ajal langevad aktsiahinnad 5% päevas, siis Exceli-tulpasid pisut tagasi kerides leidsin järgmist. Näiteks Merko aktsia, mis eelmisel nädalal sulges 9.30 eurose hinna juures (täna on see muidugi veel -5% pihta saanud), maksis 2019. aasta jaanuaris 9.25 eurot. Vahepeal on see aga aktsiaomanikule toonud tubli 1 euro dividendi.

LHV aktsia, mille hind vahepeal 15 eurole ligines, aga eelmisel nädalal 13.10 euro peal sulgus, maksis minu tabeli esimeses sissekandes 2018. aasta novembris 10 eurot. Täna hommikul on hind 12.45 peal. See tähendab viimaste nädalate jooksul ca 20% langust. Aga viimase 15 kuu lõikes sellegipoolest 25%-list tõusu!

Tabelit algusaegadel leidus mu portfellis ka pisut krüptovaluutat ja Teslat. Kahjuks hetkel enam mitte. Kahjuks sellepärast, et kui 2018-19 vahetusel hõljus Tesla aktsia hind 300 dollari kandis (millele järgnes suurem langus), siis eelmisel reedel oli hind 700 dollarit. Ja seda peale ligi 30%-list langust!

Bitcoini hind oli aasta tagasi 3330 euro kandis, täna 7000 euro juures, olles siiski vahepeal ära käinud 11 000 peal.

Pea meeles ajahorisonti

Kui emotsioonid kipuvad võimust võtma, siis klassikaline soovitus on sügavalt hinge tõmmata ja mitte rutakalt tegutseda, vaid jätta impulsi ja tegutsemise vahele mõttepaus. Veel parem on selle jooksul nõu pidada kellegi endast kogenumaga.

Aegumatu nõuanne on hoida pilk pikemal ajahorisondil: see ei ole esimene ega viimane kord, kui turud langevad, peale mida nad aga jälle tõusevad.

Eriti soovitatakse seda meeles hoida noorematel inimestel, kes kriise omal nahal kogenud pole – aga kelle investeerimishorisont on pikem ning kes soodsamatest investeerimisvõimalustest pikas plaanis kõige enam võidavad.

Ehk siis: stay calm ja püsige terved. Ja kui vähegi aega, pidage Exceli-tabelit – aitab (järgmiste) börsikriiside ajal pea selge hoida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.