Uudis

Eesti inimesed tahavad kriisi tõttu maksepuhkust, pangad on saanud juba sadu taotlusi

Kodulaen.Foto: Shutterstock

Kõik Eesti suuremad pangad pakuvad kriisi ajal vajadusel maksepuhkust, tihti ka tavapärasemast lihtsamatel tingimustel. Uurisime järgi, kui palju võimalust kasutatakse.

Luminori krediiditoodete juht Heiki Raadik ütles, et maksepuhkuse taotluste arv on eraklientide puhul koroonaviirusest tingutuna kasvanud.

Lisaks kodulaenudele võimaldab Luminor Covid-19 viirusest tingitud olukorraga seoses maksepuhkust ka väikelaenude ning esmakordselt ka liisingu puhul. Kasvutendentsi näeb ka ettevõtetest pangaklientide puhul.

“Paneme klientidele südamele, et mida varem oma murega panga poole pöördutakse, seda suurema tõenäosusega leitakse probleemile parim lahendus, samas tuleks maksepuhkust taotleda ainult siis, kui selleks on reaalne ja mõjuv põhjus,” ütles Raadik.

Swedbank saab sadu taotlusi

Swedbanki eluasemelaenude valdkonnajuht Anne Pärgma ütles, et maksepuhkuste taotlusi on tulnud igapäevaselt väga palju – kokku ligi 800. “Võtame kõikide klientidega, kes on taotluse esitanud, esimesel võimalusel (orienteeruvalt nädala jooksul) ühendust,” lubas ta.

Swedbanki era- ja äriklientidel on ajutiste makseraskuste tekkimisel võimalik taotleda praeguse eriolukorra raames kuni kuue kuu pikkust, kodulaenude puhul kuni aastast maksepuhkust. Klientidel on võimalik laenu põhiosa maksed edasi lükata. Lisatasusid ja lisatingimusi sellega ei kaasne, selgitas Swedbanki juhatuse liige Tarmo Ulla.

Laenupuhkust rakendatakse Swedis laenu põhiosa maksetele, intressimakseid tuleb endiselt tasuda. Edasilükatud põhiosa maksete summa jaotatakse ülejäänud laenuperioodile.

Kliendil on võimalik mistahes ajal – ka kokkulepitust varem – asuda laenumakseid uuesti tavapärase maksegraafiku järgi tasuma. Pank on otsustanud, et ei tee laenupuhkuse alustamisel ega lõpetamisel laenulepingute tingimustes muudatusi ega rakenda lisatasusid.

Lisaks saavad kaupmehed taotleda kuni kolme kuu pikkust maksepuhkust makseterminalide üüri tasumisel. Maksepuhkuse sooviavalduse saab edastada internetipangas.

Huvi tõuseb ka SEB-s

SEB kommunikatsioonijuht Julia Piilmann ütles samuti, et alates eelmise nädala algusest on panga klientide seas näha tõusvat huvi maksepuhkuste – sealhulgas eluasemelaenu, liisingu ja väikelaenu – vastu. “Hetkel pakume oma klientidele maksepuhkuse vormistamist ilma lisatasuta,” märkis ta.

SEB jaepanganduse valdkonna juht Ainar Leppänen tõi lisaks esile, et paljudel eraklientidel on lisaks laenulepingule – kodulaen või väikelaen – sõlmitud ka laenukaitse kindlustuse leping, mis sõltuvalt valitud kindlustuskaitsetest ja muudest lepingutingimustest võib aidata sissetuleku vähenemise korral laenumakseid tasuda või väga tõsiste tervisekahjustuste korral osa või kogu laenu pangale tagasi maksta.

“Soovitame selles osas klientidel konsulteerida kindlustusseltsiga. Juhime tähelepanu ka sellele, et kõiki juhtumeid laenukaitse kindlustus ei kata,” rääkis ta.

Samas rõhutas Leppänen, et võimalikud on ka maksepuhkused ja maksegraafikute muutmised, kõik oleneb konkreetse kliendi vajadusest. “Probleemide ilmnemisel soovitame klientidel võtta pangaga koheselt ühendust, et sobivaim lahendus aegsasti kokku leppida,” soovitas ta.

LHV: väga laia vajadust veel ei ole

LHV kommunikatsioonijuht Priit Rum ütles aga, et huvi maksepuhkuste vastu on tõepoolest suur, kuid suur osa kliente soovib pigem arutada enda võimaluste üle ja tegelikult väga laia maksepuhkuse vajadust täna veel ei ole.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.