Uudis

Kuidas maksumaksja Saaremaa keskerakondlast ligi miljoni euroga toetab

Kuidas PRIA rahade kantimisele tähelepanu juhtides ise kohtupinki sattuda

Keskerakondlane Mihkel Undrest kaebas PRIAle murekirja kirjutanud kalamehed kohtusse.Foto: Scanpix.

Mida teha, kui sa näed, et tuntud kohalik poliitik muudkui kribab PRIAle projekte ja saab kenasti toetuseurosid? Jutt pole mingist kommirahast, vaid sadadest tuhandetest. Äkki teeks nii: kirjutaks PRIAle, et asi pole aus? Ei-ei, ärge seda küll tehke. Nii võite hoopis ise kohtuasja kaela saada.

Saaremaal just nii juhtus – kaks kalurite seltskonda otsustasid Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ametile ehk PRIAle kaevata, et nende hinnagul mängib kohalik tuntud kalaärimees ja poliitik Mihkel Undrest ebaausat mängu ja pumpab kalanduse toetamiseks määratud eurod enda ja sõprade taskusse. PRIA eiras seda ja kohalikud sattusid hoopis kohtusse. Asja hakatakse neljapäeval Tallinna Ringkonnakohtus arutama.

“Töötavad vaid Mihkel Undresti huvides”

2017. aasta alguses kurdavad kaks kalameeste seltskonda, et nemad ei pääse Saarte Kalanduse kaudu jagatavatele toetustele mitte üldse ligi.

Üks kirjakirjutajate seltskondadest proovib arendada Saaremaal Orissaare lähedal Taaliku sadamat MTÜ Taaliku Sadam kaudu. Nad kirjutasid PRIAle, et neile jääb mulje, nagu raha jagava Saarte Kalanduse büroo ja juhatus “töötavad vaid Mihkel Undresti huvides.”

Kirja autorite väitel on Undrest suutnud hankida endale paljude lihtsate MTÜ liikmetest kalurite käest volitused ja saab nende eest MTÜ üldkoosolekul hääletada. Kui sul on aga üldkoosolekul häälteenamus, saad sa kõik endale meeldivad otsused läbi suruda – panna paika “õige” juhatuse, “õige” hindamiskomisjoni, kinnitada “õiged” projektid.

“Ongi tekkinud olukord, kus Mihkel Undresti osalusega või tema soosikute projektid saavad igal juhul hindamiskomisjonis paremad hinded, kui konkureerivad objektid,“ kirjutavad kalurid.

Taaliku sadam väitis PRIAle, et Mihkel Undrest mängib ebaausat mängu ja sai kaela kohtuasja.Foto: Kuvatõmmis.

“Mõnele isegi lubanud hüvesid”

Teise kirja läkitab PRIAle Kalandusühistu Nasva, mis ei saanud toetust oma plaanile rajada Kuressaare lähedale Nasva alevikku kalafileerimistsehh. Ühistu liikmed kirjutavad, et Undrest koguni ostab kokku kalurite volitusi.

“Meile arusaamatul kombel on ta kogunud volikirju, küsinud neid liikmetelt ja mõnele isegi lubanud hüvesid,” seisab kirjas.

Selge see, et kummagi kirja osas on taustal kalurite pettumus, et nende ühingute projekte ei toetatud. Samal ajal sai aga Undrest enda perele kuuluvale Mõntu sadamale Sõrve säärel  175 000 eurot toetust. See käis MTÜ Minu Kodukant Sõrve kaudu, mille juhtfiguur on Undrest.

Ka Nasva Kaluriühistu polnud rahul Mihke Undresti tegevusega. Foto: Kuvatõmmis.

PRIA ise palub kirjutada

Kumbagi kirja ei saadeta PRIAle tühja koha pealt. Esmalt räägitakse sellest PRIA kalandustoetuste büroo ametnikule ja tema palubki kirjutada.

Ja mida teeb seepeale PRIA? PRIA pressiesindaja Maris Sarv-Kaasik ütleb, et nende ametnik käis kohapeal vaatamas, kas projektid on menetletud nõuetekohaselt ja vesteldi ka MTÜ tegevjuhi Heino Vippiga.

“Lõpptulemusena ei leidnud PRIA rikkumisi,” teatab ta.

Ehk sisuliselt ei kontrollinud PRIA mitte kirjades esitatud väiteid, vaid küsis inimeste käest, kelle osas kirjades kahtlusi on avaldatud, mida nad neist väidetest arvavad.

PRIA peseb käed puhtaks

Mida tegi aga kirjade peale Undrest? Saanud teada, et sellised kirjad on PRIAle saadetud, küsis ta need teabenõudega välja ja andis kirjad saatnud MTÜ Taaliku Sadama ja Kalandusühistu Nasva kohtusse.

Kohtus pidid kalurid, kes olid palunud riigiasutusel oma kahtlusi ebaausast mängust kontrollida, neid kahtlusi nüüd ise tõendama hakkama. Kohtu esimeses astmes Saaremaal ei suutnud nad seda teha ja kaotasid. PRIA oma nina sellesse enam ei topi.

Sarv-Kaasik PRIASt: “Undresti ja kirja autori(te) vaheline vaidlus kohtus on tsiviilasi, milles ei ole PRIA osapooleks. Seega jääb kohtuasi meie haldusalast väljapoole. PRIA tegevused piirduvad sellega, mida tuleb meil teha seoses toetustaotluste, maksete ja registritega.”

Üks läks kokkuleppele, teine veel vaidleb

Tänaseks on MTÜ Taaliku Sadam osas lahendus käes – aprillis läksid nad Tallinna Ringkonnakohtus Undrestiga kokkuleppele. Kalurid pidid saatma PRIAle uue kirja, kus tunnistavad, et esimene kiri oli ekslik ja tasuma Undrestile 2250 eurot. MTÜ Taaliku Sadamat kohtus esindanud juhatuse liige Urmas Mägi ei soovi teemat kommenteerida, sest on asjaga juba niigi hellaks tehtud.

Teine kohtuasi ehk Undresti sarnane kaebus Kalandusühistu Nasva vastu tulebki nüüd neljapäeval ringkonnakohtus arutlusele. Ka kalandusühistu poolt ei ole nõus keegi kohtuasjast täiendavalt rääkima.

Samal ajal on Undresti MTÜ Minu Kodukant Sõrve saanud Saarte Kalanduse kaudu järgmised 200 000 toetuserot.

Undresti äri elab toetuste peal

Undrest on endine Torgu vallavolikogu esimees ja juhib praegu Saaremaa vallavolikogu ehitus- ja keskkonnakomisjoni. Selle kõrval on ta Eesti üks suuremaid kalaärimehi. Üks tema firmadest, OÜ Kaabeltau, tegeleb kalapüügiga. Teine ettevõte OÜ VRHL omab külmhoonet samas Mõntus, kus ta mh oma MTÜ kaudu Mõntu sadamat arendab.

Undresti kalaäri on juba aastaid tugevalt maksumaksja rahaga poputatud. Alates 2007. aastast on otseselt temaga seotud ettevõtted ja MTÜd saanud PRIAlt ligi 800 000 eurot. Lisaks on tal kalanduses huvisid laiemalt – tema poeg Mart Undrest on Paldiskisse kalajahu tehast rajava Eesti Kalatootjate Keskühistu juhatuses. Tehase ehitamisele paneb riik käe alla kuue miljoni euroga.

Need ei ole ainsad abirahad, mis Undresti poole viimasel ajal teele läinud. Eelmise aasta novembris otsustas majandusministeerium anda Mõntu sadamale 400 000 eurot toetust sadama süvendamiseks, et saaks avada laevaliini Saaremaalt Ventspilsi. Pool aastat varem oli Undrestist saanud Keskerakonna liige, majandusministriks on aga Keskerakonna aseesimees Kadri Simson. Ehkki seda otsust nimetasid oponendid juba toona otsesõnu korruptiivseks, maksti tänavu veebruaris toetus täies ulatuses välja.

Undrest ise telefoni teel mingeid kommentaare andma ei nõustu. Ta palub küsimused saata e-kirja teel, kuid vastuseid tänaseks laekunud pole.

Raha jagatakse läbi kohaliku MTÜ

Asja taust on see, et Eesti ja Euroopa maksumaksja on viimase kümne aasta jooksul PRIA kaudu meie kalandust 113 miljoni euroga toetanud. Järgnevatel aastatel suunatakse sinna 130 miljonit lisaks.

Kui suurem osa sellest abirahast tuleb küsida otse PRIA käest, siis umbes viiendiku jagamise on riik otsustanud usaldada erinevates Eesti maanurkades tegutsevatele kaluritele endile.

Ehk tulevad kokku kohalikud kalandusaktivistid ja moodustavad ühe mittetulundusühingu (MTÜ), mis hakkab toetusi kohapeal jagama. MTÜ koostab plaani, võtab vastu rahataotlused, korraldab projektide hindamise ja otsustab, kes toetust saab. PRIA maksab toetused välja.

Saaremaal jagab PRIA raha sel moel MTÜ Saarte Kalandus. Selle juhatuses on ka kalaärimees Undrest.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.