Lugeja õpetab: kuidas ikkagi kaubikuks registreeritud luksusmaasturi skeemiga rahaliselt võita

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Inglismaal on päriselt kaubikuks ehitatud Toyota Land Cruiserit võimalik osta, Eestist mitte.

Käesoleval aastal on kaubikuks ehk N1 kategooriasse registreeritud sadu luksus- (loe: BMW X5 või X6) ja lihtsalt (loe: Toyota Land Cruiser) maastureid. Üritasime hiljuti selles loos aru saada, mis on sellise tegevuse võimalik võit ja jõudsime järeldusele, et rahaliselt peaaegu ei võida, küll aga võid hoopis maksuametile silma jääda.
Artikli avaldamise järel saime hulgaliselt kommentaare, et me pole süsteemist aru saanud ning valgustati, kuidas tegelikult ikkagi on rahaline võit täitsa korralik.

Märksõnaks on erakasutus

Nagu eelmises loos välja tõime, siis ainult tööalase kasutuse puhul pole vahet, kas N1 või M1 kategooria. Erisoodustust ei pea maksma ja käibemaksu võib mõlemal juhul 100% ulatuses tagasi küsida.Kui tõenäoline aga on, et eestlane jätab reede õhtul koos pastakaga kontori lauale ka Porsche võtmed? Samas ei taheta ilmselt hiljem maksuametnikule selgitusi anda, miks tööautoks märgitud kaubik seisis pühapäeval golfiväljaku parklas või suusamäe jalamil.

Seetõttu on mõistlik näiteks nädalavahetuse päevadeks auto töötajale turuhinna alusel rendile anda.

Võtsime kalkulaatori välja ja hakkasime uuest infost lähtuvalt arvutama.

Erinevus käibemaksus

Sõiduauto ja kaubiku erinevus on see, et kui esimese segakasutuse puhul saab sisendkäibemaksu tagasi vaid 50% ulatuses, siis kaubiku puhul on võimalik sisendkäibemaksu tagasi saada 100%. Siin on oluline – kahekordne – vahe.

Erinevus erisoodustuse arvutamisel

Võtame näiteks luksusmaasturi, mille võimsus on 300 kilovatti ehk 400 hobujõudu. Selle järgi peaks sõiduautona segakasutuse puhul erisoodustust maksma iga kuu 389 eurot.

Erinevalt M1 kategooriast saab N1 kaubikut töötajale rentida turuhinna alusel.

Võttes näiteks päeva rendi hinnaks 30 eurot, siis 8 nädalavahetuse päeva eest on rendi hind 240 eurot. Tulumaksukohustuseks tuleb siis 240 × 20/80 = 60 eurot ning sotsiaalmaksukohustuseks 240 + 60 × 33% = 396 eurot, kokku seega 159 eurot, mis on võrreldes kilovatipõhise erisoodustusega 230 eurot vähem.

Küsimus on aga selles, et ehkki turuhinna otsustab küll ettevõte ise, ei ole loogiline, et 100 000 eurot maksva auto puhul oleks see sama, millega keskmisest rendiettevõttest Ford Transiti ajutiselt kasutuseks saab. Maksuamet sõnastab selle oma kodulehel nii: 

“Turuhind on hind, mida sarnastel tingimustel omavahelistes tehingutes kasutavad omavahel sõltumatud osapooled, näiteks sõidukite puhul hind ja tingimused, millega sõidukeid rendivad oma klientidele sõidukite rentimisega tegelevad ettevõtted.”

See ei ole veel kõik

Rendihinda saab aga veelgi väiksemaks. Nimelt võib ettevõte kaubiku anda rendile soodushinnaga ja maksta makse turuhinna ja soodushinna vahe pealt.

Näiteks määratakse rendihinnaks 10 eurot päev ja turuhinnaks on 30, seega tuleb maksukohustus 20 euro pealt. Eelmise näite põhjal on maksukohustus kokku 106 eurot, mis on juba 283 eurot soodsam. Lisaks võit käibemaksu pealt. Endiselt aga jääb küsimus, kui usutav on kasutatud “turuhind”.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.