Uudis

Maksuamet otsib ka koroonaajal ümbrikupalka. Mullu nõuti välja üle 12 miljoni makse

Ümbrikupalk.Shutterstock

Maksu- ja tolliameti töötajad kontrollivad ka koroonaajal aktiivselt ümbrikupalkade maksmist. Nii kontrollide kui ka juurde määratud maksude summa õigupoolest mullu tõusis.

Maksuametnikud viisid eelmisel aastal läbi 1046 tööjõumaksudega seotud kontrolli ja juurde määrati kokku 12,45 miljonit eurot tööjõumakse.

Personaalseid nõustamisvestlusi ümbrikupalga riski tõttu peeti 2281 ettevõtte juhiga, pärast mida parandas kolmandik ettevõtetest oma maksukäitumist ja nende ettevõtete tööjõumaksude tasumine kasvas oluliselt.

Maksuauditi osakonna valdkonnajuhi Oscar Õuna sõnul on ümbrikupalga maksmise korral MTA tähelepanu alla sattumise tõenäosus endiselt kõrge.

Kui ümbrikupalka võtad, pead ka maksu maksma

“Silmas tasub pidada, et ümbrikupalga maksmisel on alati kaks osapoolt – tööandja ja töötaja. MTA lähtub oma kontrollides sellest, et kui töötaja on teadlikult ümbrikupalka vastu võtnud või seda koguni ise küsinud, siis võib MTA töötasult kinni pidamata jäänud tulumaksu välja nõuda ka töötajalt,” lisas Õun.

Samuti näitasid tema sõnul ilmekalt nii kevadine eriolukord kui ka praegune periood, et raskel ajal on lootust riigilt toetusi saada neil, kes on olnud eeskujulikud maksumaksjad

Üheks oluliseks suunaks ümbrikupalga vastases võitluses on ehituse riigihanked ja see, et riik ise töid tellides ei kasutaks ebaausate ettevõtjate teenuseid. Seepärast korraldab MTA regulaarselt kontrolle ka riigihangete objektidel.

Kõige enam kontrolle viis MTA eelmisel aastal läbi ehitussektoris, kus kontrollitud 1999 töötajast oli registreerimata 93 inimest ehk ligi viis protsenti.

Transpordisektoris kontrollitud 1552 töötajast oli registreerimata 29 inimest, metsanduse 236 töötajast 11, jaekaubanduse 173 töötajast 18, hulgikaubanduse 270 töötajast kaheksa ning toitlustuse 167 töötajast olid kolm inimest registreerimata.

Kontrollide käigus avastatud registreerimata töötajate osakaal oli mullu suurim Järvamaal – 9%. Järgnesid Viljandimaa 8% ning Jõgeva, Lääne, Lääne-Viru, Põlva ja Rapla maakond kõik 7 protsendiga.

Ümbrikupalgad on jätkuvalt suurim maksuprobleem Eestis. Hinnanguliselt kaotab riik aastas mustalt tasutud töötasu tõttu ca 134 miljonit eurot maksuraha.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.