Uudis

Mida arvavad ettevõtjad Eesti valitsusest?

Mullu langes alkoholiaktsiis.Shutterstock

Tööandjate keskliit viis eelmise aasta viimases kvartalis läbi küsitluse, millest selgus, et ettevõtjatest pea pool ehk 49% ei ole valitsuse majanduspoliitikaga rahul.

Valitsuse tegevusele kriitilise hinnangu andnud ettevõtjate osakaal kasvas nii eelmise kvartali kui ka aastataguse perioodiga võrreldes.

Valitsuse otsuseid majandusele ei pidanud kasulikuks ega kahjulikuks 46% vastanutest ning vaid 5% ettevõtjatest oli valitsuse majanduspoliitikaga rahul. Eelmises kvartalis oli valitsuse majanduspoliitikaga rahulolevaid ettevõtjaid 7%, rahulolematuid 45% ja neutraalseid 48%.

Rahulolematust oli enim töötlevas tööstuses, kus kriitilise hinnangu andis 54% vastanutest. Teenindussektori ettevõtetest oli rahulolematuid 51%, kaubanduses 43% ja ehituses 42% vastanutest.

Ei meeldi piirangud ja maksud

“Kasvava rahulolematuse taga on pidevad katsed suurendada piiranguid ettevõtete majandustegevusele, aga ka uute maksude ja regulatsioonide kehtestamise ideed. Ettevõtjaid häirib ka välistööjõu ümber toimuv rapsimine ja pensionisüsteemi lammutamine,” rääkis Eesti Tööandjate Keskliidu tegevjuht Arto Aas.

Näiteks oli plaanis vähendada erasektoris töötamiseks mõeldud sisserändekvooti, muuta välismaalastest renditööjõu maksustamist, nõuda ehitusobjektidel töötavate inimeste tööaja lauskontrolli ja piirata välistudengite õppimise ning töötamise võimalusi.

Tööandjate hinnangul tuleks lisapiirangute asemel tegeleda seaduslike välisspetsialistide ja tudengite Eestis töötamise soodustamisega ja teha korda ametkondade vaheline koostöö ning infosüsteemid. Samuti tuleks hoiduda täiendavate piirangute ja halduskoormuse tekitamisest, mis pärsivad ettevõtlikkust.

Majanduslik kindlustunne on kõigis sektorites vähenemas, kuid teeninduses ja kaubanduses on see siiski veel positiivne. Ehituses ja töötlevas tööstuses seevastu prognoositakse majandusliku olukorra halvenemist ka edaspidi.

“Eesti töötleva tööstuse kindlustunne oli viimati nii madal 2009. aasta lõpus ja see on murettekitav, sest just selles sektoris toodetakse 15% majanduse lisandväärtusest ning saab tööd viiendik kõigist töötajatest,” lisas Aas. “Paraku on uute tellimuste maht vähenenud ning see mõjutab majandust olulisel määral.”

Ettevõtja: alkoholiaktsiisi langetamine oli hea otsus

Sven Pertens ehitusfirmast TREV-2 Grupp ütles, et tema arvates oli valitsuse üks positiivne otsus kahtlemata alkoholiaktsiisi langetamine, kuna hinnavahe Lätiga oli kärisenud ohtlikult suureks ja tekitanud aktiivse piirikaubanduse.

“Sama probleem on tegelikult ka mootorikütuse aktsiisidega, eriti diislikütuse aktsiisiga. Mootorikütuse aktsiise tuleks samuti alandada ja lisaks taastada kütuseaktsiisi sihtotstarve teedeehituseks vähemalt samas ulatuses kui oli enne 2015. aasta seadusemuudatust,” avaldas ta arvamust.

Valitsuse negatiivsemad kavad puudutavad Pertsensi hinnangul välistööjõu kaasamise raskemaks muutmist. Ehitusettevõtjad on ise välja pakkunud isikupõhise kaardisüsteemi kehtestamist, mis võimaldaks nii riigiasutustel kui peatöövõtjatel kiiremini töötaja objektil viibimise õiguses veenduda, kuid riigi poolt sai maksukorralduse seaduse muutmise eelnõus selle lahenduse väljatöötamisel ettevõtja arvates vvint üle keeratud.

“Töötamise objektipõhine registreerimine nö reaalajas oleks tublisti halduskoormavam kui praegune töötamise registreerimine, kuid jätaks ikkagi võimalusi pettusteks. Seda ettepanekut ei saa antud kujul kindlasti pooldada,” rääkis Pertens.

Riik peaks ehitussektori nõudluse ja tööjõupakkumise osas toetama tema hinnangul pigem stabiilsust. “Neljarealiste teede ehituse plaani ja Rail Balticu perspektiivi realiseerimine annaks ehitusettevõtjatele nelja-viie aasta pärast kõvasti tööd, kuid sinnani tuleb samuti leib laual hoida. Praegu on ehitustegevust enim piiravaks teguriks tööjõu kõrval taas tõusnud vähenev nõudlus,” ütles Pertens.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.