Uudis

Ministrid vaidlevad: kas Eestis on vaja uusi makse?

Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus.Foto: Madis Veltman / Postimees Grupp / Scanpix

Neljapäeval esitas tervise- ja tööminister Tanel Kiik valitsuskabinetis neli ettepanekut, kuidas saaks tervishoidu tõhusamalt rahastada. Ühe võimalusena pakkus Kiik välja, et inimeste deklareeritud tuludelt tuleks suunata sihtotstarbeline maks haigekassa eelarvesse ning seejuures arvesse võtta ka intressitulu, üüritulu, dividendid ja litsentsitasud.

Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus kirjutas seepeale Facebookis, et vaja pole mitte uusi makse, vaid lahendusi, mis toetaks majanduskasvu.

“Maksumaksjaid, tööealisi inimesi, on Eestis aasta-aastalt vähem,” kirjutas Pentus-Rosimannus. “Uute maksude peale ladumine järjest vähemate maksumaksjate turjale majanduse struktuurseid probleeme kuidagi lahendada ei aita ja vajalikke muudatusi ka ei toeta.”

Rahandusministri sõnul võib uue maksu kehtestamine tunduda algul lihtsa lahendusena, aga maksusüsteemi tuleb vaadata tervikuna: “Kui iga valdkond oma uue maksuga välja tuleks, oleks tulemuseks kiire majanduse lämmatamine. Täpselt vastupidine sellele, mida vaja.”

“Mu meelest ei tohi maksusüsteemi tulevikku puudutav debatt taanduda ka lihtsustatud aruteluks selle üle, kuidas maksumaksja taskust lihtsalt rohkem maksuraha krabada,” kirjutas Pentus-Rosimannus.

Nii poleks see debatt suunatud mitte sisulistele muutustele ehk reformidele, mida majandus vajab, vaid lihtsalt maksude tõstmise õigustamisele, leiab rahandusminister. Maksutõusude ja uute maksude kehtestamise asemel tasub tema sõnul mõelda hoopis sellele, kuidas praeguste tööjõumaksude langetamine aitaks majandust toetada ja tervikuna riigi tulusid majanduskasvu läbi suurendada.

“Miski muu peale majanduse kosumise ja kasvamise avalike teenuste pakkumist tagada ja soove katta ei aita,” ütles Pents-Rosimannus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.