Uudis

Nimekiri: head tava jälgivad Eesti ühisrahastused, mis peaks olema usaldusväärsed

Ühisrahastus on populaarne, aga viimasel ajal skandaalne valdkond.Foto: Shutterstock

Eesti finantssektori liit FinanceEstonia annab välja hea tava märgist, mida saavad usaldusväärsed ühisrahastusportaalid. Viimase aja ühisrahastusskandaalide valguses tasub kindlasti silmad lahti hoida.

Hea tava nõuete järgimisega annavad ühisrahastusportaalid märku, et tegutsevad jätkusuutlikult ja vastutustundlikult ning seda jälgib hea tava komisjon. Märgisega tunnustatud Eestis tegutsevad portaalid on Bondora Capital, Crowdestate, EstateGuru ja Fundwise.

Hea tava eesmärk on tunnustada usaldusväärseid ühisrahastusportaale, toetada nende häid praktikaid ja arendada koostööd. Hea tava komisjoni tööd juhtiva advokaadibüroo NJORD partneri Anne Veerpalu sõnul on FinanceEstonia ühisrahastuse hea tava hetkel täiendamisel, et reageerida vahepeal edasi arenenud õigusraamistikule.

Oodata on ühtseid euroreegleid

“Tulemas on Euroopa Liidu regulatsioon, mis ühtlustab õigusraamistiku kogu regioonis, kuid sellega läheb veel paar aastat aega, seega tava muutmisega üritame portaale motiveerida muudatuste suunas juba täna liikuma,” rääkis Veerpalu.

Suurimaks väljakutseks ja osaliselt ka heas tavas toodud reeglite eesmärgiks on tema sõnul investorite teadlikkuse tõstmine portaali enda tegevuse kaudu ja portaalide vastutustundliku toimimise tagamine. Komisjoni otsusega väljastatud märgised annavad investoritele täiendava kindluse nende portaalide tegevuse kohta.

Ühisrahastuse hea tava olulisust ja vajadust kinnitab FinanceEstonia ühisrahastuse töögrupi juht ja EstateGuru tegevjuht Mihkel Stammi sõnul sel nädalal avalikkuseni jõudnud Läti päritolu portaali sulgemine. Ta rõhutab, et portaalide puhul tuleb investoritel jälgida nende tegevust laiemalt ja uurida vajadusel lisa.

“Kindlust portaali usaldusväärsusest saab sellest, kui see on mõne regulaatori juures litsentseeritud. Vaadata tasub ka seda, kui kaua on platvorm tegutsenud, kes on omanikud, millised on majandustulemused ja millist tagasisidet on sellele kasutajad andnud,” rääkis ta.

FinanceEstonia väljastatav hea tava märgis antakse ühisrahastusportaali pidajale hea tava nõuetega kooskõlas tegutsemise põhjal. Hea tava märgise saanud portaalid peavad kinni oma kohustustest andmekaitse, rahapesu tõkestamise ja tarbijakaitse vallas. Märgise andmise üle otsustab FinanceEstonia ühisrahastuse komisjon, kes kontrollib hea tava nõuete järgimist.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses