Nüüd kindel: pension tõuseb kevadel erakorraliselt, laste eest saab raha juurde

Uuel aastal tuleb erakorraline pensionitõus.Foto: Shutterstock

Riigikogu kinnitas täna seaduse, mille järgi kasvab kõigile pensionäridele makstav pensioni baasosa 16 euro võrra. Veidi rohkem hakkavad pensionärid raha saama ka laste kasvatamise eest.

Suuremat pensioni hakatakse maksma aprillist ning riigikassale läheb see maksma ühes IT-arendustega veidi alla 50 miljoni euro.

Kui palju raha juurde saab?

Pensioniarvutus on päris keeruline. Kõige aluseks on baasosa, mis on kõigile võrdne, juurde tuleb veel näiteks staažiosa, mis sõltub tööstaažist kuni 1999. aastani ja kindlustusosa, mis võtab arvesse makstud sotsiaalmaksu alates 1999. aastast.

Äsja riigikogu heakskiidu saanud eelnõuga tõuseb 16 euro võrra erakorraliselt just baasosa. Keskmine pension hakkab seega aprillist olema 544 eurot, praegu on see 528 eurot. Keskmine staaž on 44 aastat.

Arvestada tuleb, et maksuvaba tulu on aga vaid 500 eurot ehk keskmise pensioni eest tuleks 44 eurolt maksta veidi alla 9 euro tulumaksu.

Lisaks tõuseb erakorraliselt ka rahvapension ehk see summa, mida makstakse kõigile, ka neile, kel muidu poleks õigust pensioni saada. See suureneb 30 euro võrra ning on 1. aprillist 251 eurot ja 63 senti.

Veel suureneb pensionilisa, mida makstakse enne 2013. aastat sündinud lapse kasvatamise eest. Iga lapse eest peaks pensionilisa kasvama umbes 3,6 euro võrra.

Miks erakorraline tõus ja palju see maksab?

Ilma erakorralise pensionitõusuta jääksid pensionid tuleval aastal ilmselt üsna samaks – nimelt sõltub pension pensioniindeksist, mis omakorda võtab arvesse seda, kui palju rohkem tuleb riigile sotsiaalmaksu ja mida teevad tarbijahinnad.

Kui pensioniindeks tõuseb – majandusel läheb hästi, palgad tõusevad ning hinnad nihkuvad üles –, siis kasvavad ka pensionid. Kui indeks langeb, nagu praegu kriisiajal oleks juhtunud, siis pensionid küll ei lange, ent samas poleks oodata ka tõusu.

Kuna peaminister Jüri Ratas on välja öelnud, et pensionid võiksid siiski tõusta, mindigi erakorralise pensionitõusu teed.

Kõik muudatused kokku ühes IT-arendustöödega lähevad riigikassale maksma 49,7 miljonit eurot. Konkreetselt baasosa tõstmine ehk erakorraline pensionitõus annab sellest 37,3 miljonit eurot.

Pensioni baasosa tõstmine puudutab 2021. aastal ligi 320 000 pensionäri. Rahvapensioni tõstmine tähendab lisaraha 3000 pensionile.

Laste puhul mõjutab see umbes 203 000 pensionäri, kellest igaüks saab pensionilisa keskmiselt kahe lapse kohta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.