Õppetund: Eesti idufirma krahh tuletab meelde, et investeerimisel võib risk tõeks saada ja raha kaduda

Idufirmadesse investeerimine on riskivabast tegevusest kaugel.Foto: Shutterstock

Digiturundusega tegelenud idufirma Frank.ai teatas sel nädalal, et paneb uksed kinni. Muidu poleks selles midagi erilist – tuleb tihti ette, et alustavad ettevõtted ebaõnnestuvad–, ent Frank.ai oli ühisrahastusega raha kaasanud.

Uste sulgemisest antigi teada Funderbeamis, kus firma oli kaasanud üle 400 000 euro. Seal keskkonnas lõpetati ka firma osalusega kauplemine.

Ühisrahastusplatvormil on inimesi, kes on selle teate peale pahased. “Ja lihtsalt niimoodi kaotamegi me kõik oma raha? Elu kõige hullem diil!” kirjutab näiteks üks investor, kes panustas firmasse mitu tuhat eurot.

Frank.ai-sse on investeerinud ka tuntud investorid, sealhulgas meediakontsern Ekspress Grupp, millel tuleb tõdeda, et pisut enam kui 30 000 euro suurune investeering pole õnnestunud.

Riskiks tuleb valmis olla

Erinevalt eelmisel aastal raskustesse sattunud vähetuntud ühisrahastusplatvormidest Kuetzal ja Investio, ei ole Frank.ai puhul vähemalt praegu ühtegi infokildu, mis viitaks, et rahaga oleks seaduse mõttes valesti ringi käidud – näib lihtsalt, et äriplaan ei realiseerunud ning ettevõtmine ei õnnestunud.

Finantseksperdid hoiatavad alati, et idufirmad on riskantne koht, kuhu raha panna ning edu pole sugugi garanteeritud. Kasvuettevõtetesse soovitatakse raha panna eelkõige valdkonnas kogenud investoritel.

Edulood alates samuti ühisrahastust kogunud Ampler Bikesist kuni Taxify või Transferwise’ini välja võivad aga pimestada ning luua mulje, et idu ei saagi olla muud kui edu.

Nii ongi Frank.ai raskused hea kainestav meenutus, et riskid võivad ka päriselt realiseeruda ning raha kaduma minna. Siin polegi muud teha kui riske hajutada ning raha panna äridesse, millesse usud ja mille ärist aru saad ning näed, et ka reaalselt võiks edulootust olla.

Kuidas idufirmade seast võimalikku kasvurakette leida ning kuidas nendesse investeerima peaks, on Geeniuse veergudel õpetanud staarinvestor Madis Müür, kes näitab kätte ka suuremad vead.

Tasub meelde jätta, et umbes pooled iduinvesteeringutest toovad tootlusena tagasi ümmarguse nulli. Portfelli tuleks kindlasti hajutada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.