Palgatõus võib viia selleni, et kaotad oma töökoha

Kommentaar uudisele, et 40% tööandjaist planeerib palgatõusu

Palgatõusu ootamise asemel tagab tööandjate hinnangul tulevikus parema elu õppimine ja eneseharimine.Foto: MARKO SAARM/SAKALA/Scanpix

Tööandjate keskliidu analüütik Raul Aron ütles Rahageeniusele, et ehkki lihtsalt kiire palgakasv tundub töötajale alguses tore, viib see ilmselt madalama ja vanema kvalifikatsiooniga inimestelt kokkuvõttes töö.

“Suured eksportijad konkureerivad oma toodetega maailmaturul ja kui kasvavad tööjõukulud enam toote aktsepteeritava hinnataseme sisse ei mahu, ei ole seda toodet võimalik Eestis selle tööjõuga enam toota,” ütles Aron.

Investeeringud tehnoloogiasse vähendavad töökohti

Selleks, et töökohad alles jääks, peavad inimesed Aroni sõnul olema valmis end arendama, et mingit targemat tööd teha. Üldiselt saab tehnoloogiasse investeerides inimeste osa tootmises vähendada. Seega töökohti jääb vähemaks ja allesjäänud töökohad nõuavad teistsugust kvalifikatsiooni.

Raul Aron ütleb, et jätkusuutlik lahendus heaolu kestlikuks kasvuks on järk-järgult inimeste õpivõimet tõsta, luua stiimulid inimeste ja raha Eestis püsimiseks ning meelitada Eestisse ka teiste riikide talente ja kapitali ning uusi teadmisi.

“Peame oma konkurentsieeliseks tugevat IKT-alast oskusteavet, kuid meie enda IT-ettevõtted on hakanud töökohti looma väljapoole Eestit. Kahjuks on sageli põhjuseks rohkem tööjõupuudus kui kõrge palgatase. Seega tuleks kiiresti üle vaadata riiklik haridustellimus, õpihoiakud ja elukestvas õppes osalemise stiimulid,” selgitas Aron.

Täna avaldatud CVKeskus.ee ja Palgainfo Agentuuri uuringust selgus, et 40 protsenti tööandjatest plaanib lähiajal tõsta töötajate palgataset.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.