Uudis

Pensionikeskus: ära jää maksetega viimasele minutile

Järgmisel aastal saaksid vaba raha pealt veel 20 protsenti tulumaksu tagasi, kui paneksid raha kolmandasse fondi enne 29. detsembrit.Foto: Canva

Paljud fondid tuletavad meelde, et enne aasta lõppu oleks mõistlik teha kolmanda samba sissemakseid, sest siis on uuel aastal oodata kena tulumaksu tagastust tuludeklaratsiooniga. See on umbes nagu 20%-ne garanteeritud tootlus, mida teistel investeeringutel ei ole. Kuigi ennetähtaegsel väljavõtmisel peab maksud kogutud summalt siiski ära tasuma nagu seadus ette näeb.

Kolmanda samba sissemaksed tuleb ära teha selle aasta 29. detsembriks, et saada järgmisel aastal tulumaksutagastust. Peab meeles pidama, et investeeritud summalt tagastab riik kuni 15 protsenti sinu aastasest brutosissetulekust ja maksimum summa, millelt tagastus tehakse on praegu 6000 eurot.

Pensionikeskus rääkis täna Geeniusele, et maksed tuleks teha nii, et rahad laekuksid õigeaegselt, kuna summad tuleb veel suunata õigesse fondi. Iga fondi puhul võib kellaaeg erineda ning seetõttu on hea täpsem info üle küsida enda fondihaldurilt.

Inimestele tuletatakse veel meelde, et viitenumbrid ja kontonumbrid tuleks topelt üle kontrollida, sest nendega tehtud vigu on olnud palju ja seetõttu on viimase minuti maksed kandunud järgmise aasta arvestusse.

Kas muud investeeringud seda mõjutavad?

Hea uudis on, et ei mõjuta. Tuludeklaratsioonis tuleb kolmanda samba investeering erladi reana ning see ei ole mõjutatud muudest tagastustest või investeeringutest. Näiteks saab tagasi tulumaksu veel koolituskuludelt ja kodulaenu intressidelt.

Kolmas sammas on üks paindlikuimaid viise pikemaajaliseks kogumiseks, mis võimaldab fondi vahetada, väljamakseid teha ning sissemakse summasi suurendada, peatada või vähendada. Kolmanda samba eeliseks on ka see, et võid fondi vahetada mõne teise vabatahtliku fondi vastu või suunata raha kindlustuslepingusse.

Kolmanda samba väljamakseid kahjuks investeerimiskontole maksuvabalt suunata ei saa. Küll aga peavad poole vähem, ehk ainult 10 protsenti tulumaksu maksma inimesed, kes on üle 55. aastased ning need kelle osakud on soetatud enne 01.01.2021 kuupäeva. Samuti nendel kellel on fondis raha kogutud üle 5 aasta.

Täpsem info sellest on pensionikeskuse lehel siin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.