Uudis

Pensionireformi kriitikud asutasid endise fondihalduri juhtimisel oma ühenduse

Foto: Pixabay

Plaanitava pensionireformi kriitikud asutasid uue ühenduse, mille eesotsas on endine Danske pensionifondide juht.

Pensionikogujate Ühenduse nimeline ettevõtmine teatas avalikkusele, et nende eesmärk on koondada kokku inimesed, keda ühendab mure plaanitavate pensionisüsteemi muutuste pärast. Ühenduse teatel on asi kodanikualgatus ning apoliitiline.

Ühenduse juhatuse liige ning avalik nägu on endine Danske Capitali juht ning pikaaegne fondihaldur ja pensionifondide süsteemi ehitaja Silja Saar. Danske Capitali eesotsas oli ta 2016. aastani.

Saare hinnangul on täna Eestis sarnaselt Ungari ja Poolaga realiseerumas poliitiline risk pensionisüsteemile.

“Plaanis on muutused, mida tõukavad tagant lühiajaline kasu ning poliitilise profiidi lõikamine, mitte soov arendada Eesti jaoks parimat pensionisüsteemi. Muutusi tahetakse teha kiirustades ning ilma laiapõhjalise aruteluta ühiskonnas,” rääkis endine fondijuht.

Ta tõdes, et pensionisüsteemi saab küll parandada ja täiustada, ent selleks oleks vaja põhjalikku analüüsi, millised muutused pensionisüsteemis toovad Eesti inimestele ja riigile pikemas plaanis kasu ja millised mitte.

“Selle asemel tahavad täna riigitüüri juures olijad teha paari kuuga läbimõtlemata muutusi, mis mõjutavad otseselt sadade tuhandete inimeste rahalist toimetulekut ja laiemalt ka Eesti majanduse tulevikku,” ütles endine fondijuht.

Lisaks Saarele kuulub äsja asutatud MTÜ juhatusse pedagoog Jüri Käosaar, kes enda sõnul liitus liikumisega seepärast, et on oma tulevikuplaanid ja -otsused üles ehitanud Eesti riigi poolt antud lubadustele, nüüd on ta aga mures, sest pole enam kindel, et on teinud õige otsuse.

“Loodan siiski siiralt, et minu lepingupartner – Eesti riik – on usaldusväärne,” rääkis Käosaar. “Pensionisüsteem on ühiskonna jätkusuutlikkuse seisukohast üks õrnemaid teemasid, mida ei tohi muuta kabinetivaikuses ilma ühiskondliku aruteluta,” lisas ta.

Ühenduse teatel plaanitakse enda eesmärgi saavutamiseks rida tegevusi. “Esmalt kavatseme pöörduda põhjalike arupärimistega nii rahandusministeeriumi kui peaministri poole, et saada selgeid vastuseid kavandatavate muutuste ulatuse, tehtud mõjuanalüüside ja prognooside kohta. Tulenevalt saadud vastustest otsime võimalusi, kuidas kaitsta võimalikult tõhusalt pensionikogujate huvisid,” rääkis Saar.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.