Uudis

Riigihalduse minister Jaak Aab: “Taotlusi saaks vastu võtma hakata, sõltumata andmeregistri valmidusest.”

Riigihalduse minister Jaak Aab palub inimestel varuda kannatust.Foto: Scanpix

Vähemkindlustatud perede elektrikulude hüvitamise toetusmeetme ümber on palju segadust, sest inimesed ootavad riigi abi, kuid kohalikud omavalitsused pole justkui veel valmis taotlusi menetlema. Tartu abilinnapea Mihkel Lees tegi pöördumise riigihalduse minister Jaak Aabi poole seoses hüvitise menetlemisega ilmnenud probleemidega ning leidis, et rahandusministeerium on inimesi infoga ekistanud.

Pöördumine tõi välja erinevaid kitsaskohti taotluste vastuvõtmise, menetlemise ning õige info väljastamisega taotlejatele. Lees Leiab, et inimesed pöörduvad ennatlikult kohalike omavalitsuste poole, lootes tuge ning peatset toetust. Nende pettuseks pole kohalikud omavalitsused veel valmis ega ka vastavalt koolitatud, et inimestele õigeid vastuseid anda.

Pall on omavalitsuste väravas

Riigihalduse minister Jaak Aab kommenteeris Geeniusele, et kogu protsess seoses soovi ja vajadusega vähemkindlustatud peredele energiakuludest suurenenud arveid hüvitada, on toimunud väga kiiresti, mis tavaolukorras oleks võtnud keskeltläbi pool aastat. Aab lisas, et nüüd on omavalitsuste kätes uutmoodi toetusmeetme kiire kohaldamine oma igapäeva töösse. Seda siis läbi töötajate koolitamise, vajadusel uute inimeste tööle võtmise ja omavalitsuses toimivate süsteemide välja töötamisega.

„Kohalikud omavalitsused teevad ettevalmistusi, et alustada hüvitise taotluste vastuvõtuga esimesel võimalusel. Vastvalminud määrusemuudatus võimaldab neil taotlusi vastu võtma hakata, sõltumata andmeregistri arenduse valmimisest. Taotluste vastuvõtmise erinevate võimaluste teemal on omavalitsustega koostööd tehtud nädalaid, seega taotlemise algusaeg ja täpsem korraldus on hetkel iga omavalitsuse enda otsus. Täna on teada, et enamik eelistavad elektroonilise menetluskeskkonna ära oodata ning alustavad hüvitamist jaanuaris. Kes otsustavad sellest keskkonnast sõltumata taotluste vastuvõtuga võimalikult peatselt alustada, jõuavad seda teha loodetavasti juba detsembri lõpus,” kommenteeris Aab Geeniusele.

Riigihalduse minister viitas veel rahandusministeeriumi lehel toodud infole, kus seisab, et hüvitise taotlemise ligikaudne algusaeg vähemkindlustatud peredele on märgitud detsembri lõpuks või jaanuari alguseks.

Inimestel palutakse varuda kannatust

Riigihalduse minister Jaak Aab soovitab taotluse teha ühekordselt, näiteks nelja kuu peale kokku, mis leevendaks inimeste taotlemise vaeva kui ka omavalitsuste tööd. Kurvaks teeb asjaolu, et vähemkindlustatud pered elavad tihtipeale päev korraga ning leevendust majanduslikule kitsikusele on vaja viivitamatult.

Hüvitisele kvalifitseeruvate vähemkindlustatud perede ühe inimese sissetulekuks loetakse 673 eurot kuus ning iga järgmise vähemalt 14-aastase liikme kohta on sama summa kaaluga 0,5 ja alla 14-aastased lapsed kaaluga 0,3. Üksikvanemate jaoks, kelle sissetulek on sama või vähem hüvitise saamise piiristmäärast võib leevenduse ootamine kujuneda vaevarikkaks. Halvimal juhul on rahaliste vahendite leidmine võimalik vaid laenukoormuste suurendamisega.

Minister palub sellegipoolest inimestelt kannatust ja mõistvat suhtumist. “Niivõrd mahuka ja palju inimesi hõlmava meetme rakendamine kiirendatud tempos võtab siiski rohkem kui kuu. Nii riik kui ka omavalitsused annavad parima, et taotlemiseni jõutaks võimalikult kiirelt. Millal täpselt toetust on võimalik taotlema hakata, saab uurida oma elukohajärgsest omavalitsusest,” lisas minister Geeniusele antud kommentaaris.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.