Uudis

Tähtajaks tasumata laenude maht püsib läbi aegade madalaimal tasemel

Laenud saavad makstud.Foto: Shutterstock

Augustis oli nii ettevõtete kui kodumajapidamiste laenunõudlus taas juulikuust tugevam – kodumajapidamised võtsid uusi laene 196,2 miljoni ulatuses ning ettevõtted 401,7 miljoni ulatuses. Pankade laenuportfelli kvaliteet on väga hea ning enam kui 60 päeva võlgu olevate laenajate osakaal laenuportfellis püsib endiselt rekordmadalal tasemel.

Kodumajapidamiste laenuportfelli maht küünib pea 10 miljardi euroni, olles aastaga kasvanud umbkaudu 300 miljoni euro võrra. Eraisikutel on pankades kokku 667 664 laenulepingut, eluasemelaen on ligemale 200 000 majapidamises. Ettevõtted on laene võtnud kokku 7,7 miljardi euro ulatuses. Ettevõtete laenumaht on aastaga kasvanud pea 200 miljoni euro võrra.

Pangaliidu juhatuse esimehe Allan Pariku sõnul oli septembri oluline märksõna ligemale 150 000 inimese kontodele laekunud II samba varad.

„20-30% kontodele laekunud teise samba rahast leidis kiire rakenduse – inimesed maksid tagasi laene või tegid tarbimis- ja investeerimisotsuseid. Suurem osa välja võetud rahast seisab aga hetkel endiselt klientide kontodel. Võib eeldada, et osa kontodel olevast rahast võetakse peagi kasutusse, kuid mingi osa  jääb klientidele kontodele  nö mustadeks päevadeks. Oluline on, et inimesed võtaksid piisavalt aega, et langetada läbimõeldud otsus, kuhu oma pensionisäästud paigutada. Kõige halvem on, kui see raha satub petturite kätte,“ rääkis ta.

„Kahjuks on oktoobri algus toonud juba kaasa mitmeid kaasusi, kus inimesed on nutikate telefonikõnede tulemusel kandnud petturitele suuri summasid,“ rääkis Parik ja toonitas taas, et saades telefonikõne kelleltki, kes väidab end olevat pangast ja soovib, et inimene laeks oma arvutisse mingisugust tarkvara, jagaks „pangatöötajaga“ oma netipanka logimise infot või sooritaks mingisuguseid makseid oma kontolt, tasub alati kõne katkestada ja pöörduda oma panka küsimusega, kas helistajaks oli tõesti pangatöötaja.

„Endiselt kehtib ka tõsiasi, et kui mõni investeering näib olevat ulmelise tootlusega, siis ongi enamasti tegu ulmega,“ lisas ta, soovitades kindlasti telefonitsi pakutavasse supertootlusega investeerimisvõimalusse suhtuda pigem umbusuga.    

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.