Suur lugu

Suur lugu: Eesti mees räägib, kuidas ta petturitele üle 7000 euro kaotas

Eesti mees räägib, kuidas ta üle 7000 euro kaotas.Foto: Shutterstock

Soodsat investeerimisvõimalust pakkunud petturitele tuhandeid eurosid kaotanud Eesti mees rääkis Geeniusele oma loo, mis näitab, kuidas petturid agressiivse suhtlusstiili ja suurte lubadustega inimeste teadmatust ära kasutades tegutsevad.

Tihtilugu saavad kurvad lood alguse petukõnedest. Armini* puhul oli kõige alguses aga veebisait, mis 250-eurose registreerimistasu eest head võimalust pakkus.

Armin registreeris ning juba järgmisel päeval helises telefon. Teisel pool oli end börsianalüütikuks nimetav Oleg, kes enda sõnul oli seda tööd teinud juba 10 aastat. Oleg ütles ka perekonnanime, mille jätame avaldamata – seesuguse nimega börsimaaklerit Geeniusel leida ei õnnestunud, nii et ilmselt on tegu varjunimega, küll aga kannab sama nime hinnatud Eesti balletitantsija, kellel pole asjaga mingit pistmist.

Oleg rääkis inglise keeles, vene aktsendiga. Tema jutt oli lihtne: aitan sul kauplemist alustada. Selleks on vaja juurde maksta veel ainult 250 eurot, saad ka sama palju eurot boonust.

Armin oli nõus ning laadis enda arvutisse Anydeski rakenduse – tarkvara, mis võimaldab kaugjuhtimise kaudu arvutiekraanil toimuvat näha. Selle kaudu, Olegi juhendamise all sisenetigi ühiselt kauplemisplatvormile.

Selleks oli MarketCFD.com nimeline sait, mis ise väidab, et tegeleb väärtpaberite vahendamisega. Kodulehel oleva info järgi haldab lehte Kariibi mere pisiriiki, Saint Vincentile ja Grenadiinidile registreeritud ettevõte, ent tehinguid vahendab Eesti firma EverStride OÜ. Paradiisisaartele varjumine on sääraste ettevõtete puhul väga levinud tegevus.

MarketCFD pole Eestis sugugi tundmatu tegija – firma on end siinses sotsiaalmeedias küllaltki aktiivselt reklaaminud. Platvormi eest on hoiatanud ka finantsinspektsioon – mullu detsembris hoiatati, et EverStride’il ja MarketCFD-l pole tegevuslube ega õigust Eestis investeerimisteenuseid osutada.

Platvormi eest hoiatab lisaks ka hulk internetisaite, mis tegelevad pettustele tähelepanu juhtimisega.

Alguses tuli kasum vaid mõne minutiga

Oleg õpetaski Arminile Anydeski kaudu esimesed võtted ning kohe tuli ka tulemus – viie minuti järel oli Armin teeninud 100 eurot kasumit. “Börsianalüütik” jättis Eesti mehele kodutööks veel viie tehingu sulgemise, Armin tegi need ära ja päev lõppes positiivselt.

See on petuskeemide puhul tavapärane taktika – jäetakse mulje, et “investeeritud” raha kasvab kiiresti ning üritatakse võita usaldust, et inimesi võimalikult kaua konksu otsas hoida.

“Süües kasvab isu,” nentis Armin Geeniusele. Nii suruski sama inimene järgmisel päeval talle peale 1000-eurose investeeringu – ja selgitas, et firma poolt tuleb samuti 1000-eurone boonus, see kõik aga võimaldab jõuda hõbetasemeni, kus saab teenida suuremaid kasumeid.

Nii saigi tehtud. Oleg tutvustas taas uut meetodit, kasumit kogunes 500 eurot. Taas jäeti Arminile kodutöö – ta ütles aga vastu, et ei saa süsteemist aru ja keeldus.

“Siis öeldi et näe, siit vajutame seda ja seda ja seda – ja platform toimib automaatselt, võttes kasumit, ning kaotuse puhul on kadu minimaalne,” räägib Armin. Asi võttis siiski korralikult negatiivse külje ja avatud tehing sulgus automaatselt suure miinusega.

Oleg helistas aga järgmisel hommikul uuesti. Kogemusest õppust saanud, ütles Armin, et ta rohkem sellega ei tegele – “analüütik” üritas teda küll moosida, ent Eesti mees saatis ta koledasse kohta.

“Aitan sul välja tulla”

Rahule teda siiski ei jäetud. “Järgmine hommik helistas uus analüütik ja ütles – tõesti, mul on väga kahju, et teil Olegiga nii läks. Mina nüüd aitan sul sellest välja tulla. Ütlesin, et ei soovi, ” räägib Armin.

Teisel pool toru olnud uus analüütik Dana aga võttis käskiva tooni – pead, kuna boonuste väljamakseni on jäänud veel 40 protsenti. Kästi kanda algul 1000 eurot ja öeldi, et see on nüüd kõik – siis veel 1000.

Järgmisel hommikul kästi lisada taas 1000 ja 1000 ja lubati, et nüüd tuleb kahe päevaga kõik siiani kaotatud raha tagasi ja lisaks saab Armin ka kasumit 3000-400 eurot.

“Tegimegi siis esimese avamise mis tõi koheselt 1500 eurot kasumit. Ning sulgesin veel ühe Olegist jäänud tehingu mis andis taas 500 kasumit,” kirjeldab ta juhtunut.

Dana aitas asjad ka nii seada et väidetavalt pidi taas tulema automaatne sulgumine ja ise ei pea kogu aeg silma peal hoidma – seejuures pidi tehing sulguma ainult kasumiga.

“Aga kus sa siis sellega, käisin vahepeal poes ning sain emaili, et positsioon on suletud – 3600eurose kahjumiga. Ütlesin taas endamisi “sa kuradi loll!” ning sulgesin veel ühe negatiivse tehingu – ja ütlesin, et nüüd on kõik,” räägib Armin.

Saad osa rahast tagasi, kui politseisse ei pöördu

Sellega lugu siiski ei lõppenud. Dana enam ühendust ei võtnud, küll aga võttis ühendust keegi Kristi – kes pidi olema analüütikute analüütik. “Jahus mulle kolm päeva, et 1000 eurot ja kõik hakkab ülesmäkke minema, põhjenduseks näitas igasuguseid graafikuid ja asju,” räägib Armin.

Kogemusest õppust saanud, keeldus ta pakkumisest kõigil kolmel päeval ja ütles, et kui teda rahule ei jäeta ja kontot ei sulgeta, siis annab ta asja politseisse.

Selle peale võttis asi ootamatu pöörde – Arminile öeldi, et firma kahetseb juhtunut ning hüvitab talle 700 euro ulatuses kahju – aga seda ainult juhul, kui ta loobub kõigist nõuetest.

Geeniuse käsutuses on avalduse mustand, selle järgi pidanuks Armin kinnitama, et tal ei ole MarketCFD vastu nõudeid ning et nende koostöö vastab platvormi kasutustingimustele. Vastutasuks tagastatakse talle 700 eurot, väidetavalt kooskõlas kasutustingimustele.

Armin keeldus ning palus taaskord oma konto sulgeda – viidates taas politseile. Aprilli alguses platvorm murdus ning lubas 970 eurot, mis veel kontole jäänud oli, tagasi kanda – reedese seisuga polnud see veel kohale jõudnud.

Kuidas end petuskeemide eest kaitsta?

Armini juhtum pole kahjuks erandlik. Ainuüksi märtsi viimasel nädalal teatati politseile kolmest sarnasest juhtumist – üks neist kaotas krüptorahaga 8500 eurot, teine valuutaturgudel 35 000 eurot, kolmas väärtpaberitega kaubeldes 4800 eurot.

Nagu ka Armini juhtumi puhul, jätavad petturid mulje, et “investeeritud” raha kasvab kiirelt ja julgustavad muudkui juurde kandma. “Kelmid manipuleerivad inimestega, et saada nende usaldus ja neid võimalikult kaua konksu otsas hoida. Eesmärk on ühelt inimeselt võimalikult palju raha kätte saada,” kirjeldas Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juhataja Urmet Tambre.

Petukõnede ja investeerimispettuste laine vohab Eestis juba eelmisest sügisest saati. Geenius on oma suures loos kirjeldanud, kuidas nende tegijad varjuvad keeruliste ahelate taha ja peidavad end paradiisisaartel ning miks politseil on raske neid tabada.

Praegune eriolukord on aga petturid eriti aktiivseks muutnud. Politsei hoiatab, et praegu ongi kõige suurem oht kuriteo ohvriks sattuda arvuti teel. “Tuletame meelde, et kindlasti ei tohiks valvsust kaotada, sest kelmid petavad inimestelt raha välja vanu skeeme kasutades,” rääkis Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juhataja Urmet Tambre Geeniusele.

Palume inimestel oma vara hoidmise eesmärgil jälgida lihtsaid nõuandeid:

  • Kui sulle saabub pakkumine, mis lubab kiiresti suurt tulu või pakutakse müügiks toodet, mis on raskesti kättesaadav, siis suhtu sellesse ettevaatlikult.
  • Ära edasta võõrastele andmeid oma ID-kaardist, PIN-koodidest, infot muudest isikut tõendavatest dokumentidest, fotosid krediitkaardist jms.
  • Ära tee ülekannet enne, kui oled kontrollinud konkreetse ettevõtte tausta.
  • Ära lae tundmatu inimese palvel oma arvutisse programme, mis lubavad tal võtta üle pilti sinu arvutist – TeamViewer või AnyDesk.
  • Kui saad kahtlase kõne, lõpeta kõne kohe, blokeeri number ja anna sellisest kõnest teada PPA infoliinile 6123000.
  • Kui oled saanud kahju, pöördu politseisse.

Oleme pöördunud kommentaari saamiseks ka EverStride OÜ ja MarketCFD poole, avaldame selle esimesel võimalusel.

*Nimi muudetud. Geeniusele on teada Armini täisnimi ning MarketCFD konto number, samuti on meie käsutuses dokument, mis näitab, et ta on MarketCFD platvormile raha kandnud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.