Jurist selgitab: kuidas tuleb töötajale hüvitada kellakeeramisega kaasnev lisatund?

Kuidas ja kas tuleb hüvitada kellakeeramisel tekkinud lisatund?Foto: Shutterstock

29. oktoobril keeratakse kella ühe tunni võrra tagasi. Sügisese kellakeeramise tulemusena võib aga öövahetuse töötajate tavapärane vahetus venida tunni võrra pikemaks. Kas see tähendab, et töötajale peab töötasu maksma 9 tunni eest? 

Tööinspektsiooni juhtiva nõustamisjuristi Vladimir Logatševi sõnul tähendab lisatund konkreetse töötunni eest ka täiendavat töötasu. “Kuivõrd kellakeeramine töötaja kokkulepitud tööaega ei muuda, siis peab töötaja töötama vastavalt kokkulepitud tööajale. Kui töötaja tööpäev langeb kellakeeramise ajale, peavad pooled kokku leppima, et töötaja töötab 8 tunni asemel tund aega kauem ehk 9 tundi. Kui kokkulepe puudub, on töötajal õigus töötada ettenähtud 8 tundi ehk vahetus lõppeks varem,” sõnas ta. 

Kellakeeramisel tekkinud lisatund võib tekitada ületunnitöö

Kellakeeramisega kaasneb öises vahetuses töötajate tööajale üks lisatund, mistõttu peavad tööandja ja töötaja kokku leppima, et töötaja kohustub tegema tööd üle kokkulepitud tööaja. “Kui kuu või arvestusperioodi lõpus selgub, et selle võrra on tekkinud ületund, tuleb tööandjal ka see tund ületunnina töötajale hüvitada.”

Kui töötaja töötab tavapärase 8 tunni asemel 9 tundi, siis tuleb see ka vastavalt hüvitada. Seaduse järgi hüvitatakse ületunnitöö tasustatud vaba ajaga, kuid selle hüvitamisel rahas tuleb tööandjal maksta töötajale 1,5-kordset töötasu. “Vaba ajaga hüvitamisel tuleb töötajale maksta ühekordne töötasu ületunnitöö tegemise eest ning ka vaba aja eest, mida töötajale ületunnitöö eest antakse. Kui tööandja soovib ületunnitöö hüvitada rahas, tuleb tal see töötajaga kokku leppida ja töötasu makstakse vastavalt töötatud ajale,” sõnas Logatšev lõpetuseks. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.