Uudis

Juhend: kuidas tuludeklaratsioonil kodulaen maha arvata ja mida tegema peab

Eluasemelaenude keskmine intress oli veebruaris 2,11 protsentiFoto: Shutterstock

Tuleva nädala algusest saab enda tulusid hakata deklareerima. Juba praegu saab maksuametisse saata vajalikke andmeid, näiteks oma kodulaenu kohta – et intressidelt raha tagasi saada

Kui andmed on saadetud, saad juba vaadata, kas ja kui palju pead riigile tulumaksu tagasi maksma. Kirjutasime ka selle kohta, mis on tänavu tulude deklareerimsiel teisiti.

Tasub meeles pidada, et eluasemelaenu intresse võib maksustatavast tulust maha arvata kuni 300 eurot. “Kuna tulumaksutagastus on sellest 20 protsenti, siis see tähendab, et eluasemelaenu intressidelt saab üks inimene tulumaksu tagasi taotleda maksimaalselt 60 eurot,“ selgitas Luminori kodulaenude tootejuht Marina Larkova.

Alates 9. veebruarist on klientidel võimalik internetipangast saata e-maksuametile Luminorist võetud eluasemelaenu intressiinfot – menüüpunkti „Laenud, liisingud“ alt. Mitme laenu omamisel tuleb märge teha vaid ühe laenu ette, sest vastavalt tulumaksuseadusele võib maksustatavast tulust üheaegselt maha arvata ainult ühe elamu või korteri laenuintressid.

SEB pangas saab andmeid saata juba 26. jaanuarist. Vajutades internetipangas nuppu „Saadan andmed tuludeklaratsioonile“, saadetakse intresside andmed otse eeltäidetud tuludeklaratsiooni vormile. Kui on rohkem kui üks laenusaaja, piisab sellest, et üks neist vajutab internetipangas seda nuppu.

Ka teistes pankades saab juba andmeid edastada ja mitmel moel

Ka teistes pankades saab informatsiooni juba edastada maksu- ja tolliametile. Lisaks sellele, et seda saab teha internetipangas, on ka võimalus kohapeal asju ajada. „Klientidel, kes siiski soovivad saada paberkandjal intressitõendit, palume pöörduda meie klienditoe poole või lähimasse Coop Panga kontorisse, mis asuvad 12 linnas üle Eesti,“ selgitas Coop Panga kodulaenu äriliini juht Karin Ossipova.

Samuti tuleb maksu- ja tolliametile edastada maksustamisperioodil investeerimiskontole tehtud sisse- ja väljamaksete andmeid, mida saab teha sarnaselt eluasemelaenu intresside andmetega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.