Keskmise palgaga tallinlane soetagu enne partner, siis saab endale lubada ka kodu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Pärnaõue uusarendus Tallinnas.Foto: Scanpix

“Ma võin kohe alustuseks öelda, et keskmise palga eest inimene kodu osta ei saagi. Nende soetamiseks on ikkagi suuremat sissetulekut vaja,” vastas maakler Egon Juhanson Uus Maa Kinnisvarabüroost arupärimisele, et kuhu keskmise palgaga tallinlane endale üldse saaks kodu soetada.

Kui vaatame selle aasta hindasid, siis uus kahetoaline korter Tallinna linnas maksis keskmiselt 97 815 eurot, selle ruutmeetri sinnaks oli 2037 EUR/m2. Keskimine brutokuupalk Harjumaal oli aga 1469 eurot. Ehk et ühe kuupalga eest ei saa endale ruutmeetritki lubada, rääkimata tervest kodust vannitoa ja köögiga. 

Nii et ühene vastus, kuhu keskmise palgaga inimene endale kodu osta saab, on – ei saagi! Tuleb kavaldama hakata. Ja heaks kavaldamise nipiks on kodu soetamine kahe peale.

Kui inimene soovib koduostuks laenu saada 80 000 eurot, peab netosissetuek olema umbes 1500 eurot kuus. Seegi on rohkem kui tegelik keskmine kuupalk. Aga kui laenu taotleb paar, milles on kaks keskmist palka teenivat inimest, saab vajaliku summa kokku. Nii ongi laenutaotlejad enamjaolt pered.

Üldjuhul soovib tallinlane oma kodu soetada uusarendusse. “Vanemasse majja ostavad kodu need, kes uut endale lubada ei saa,” toob Juhanson välja rusikareegli. 

Uusarenduspiirkondade vahel pole hindade ja nõudluste osas enam erilisi vahesid – tallinlane vaatab meeleldi nii Peetri, Saue, Keila kui muude Tallinna lähipiirkonna asunduste suunas.

1Partner kinnisvara tegevdirektor Martin Vahter näeb, et põlvkondade vaheldudes muutub mõttemall ka korteri ostmisel. “Trend on ikka sedapidi, et otsitakse uusi või uutega samaväärseid kortereid. Keegi ei taha mingit vana Mustamäe korterit, et seal tapeeti hakata maha kraapima.”

Uuema ja odavama äärelinna piirkonna heaks näiteks on Vahteri sõnul Pärnaõue Haaberstis. “Kõik on seal uus, ilma mingi luksuseta – isegi lifti pole 4-kordsetes majades. Ent selline uus asi on just see, mida vajatakse – korterid korraliku helipidavusega ja ühtlasi puudub vajadus mõelda remondile.”

Tallinna siseselt oli kõrgeima hinnatasemega piirkond Kesklinna linnaosa, kus maksis uus kahetoaline korter keskmisel 139 350 eurot. Teisel kohal on Põhja-Tallinna linnaosa, kus pidi uue korteri eest maksma keskmiselt 123 042 eurot. Kaks madalama hinnatasemega Tallinna piirkonda on Lasnamäe ja Mustamäe linnaosa, kus oli uue kahetoalise korteri keskmine hind vastavalt 90 517 eurot ja 90 733 eurot

Mõned mõtted, kuhu suunas oma kodu soetades vaadata ja millise ruutmeetri hinnaga peaks arvestama:


Keskmine brutokuupalk oli 2018. aasta II kvartalis 1321 eurot, seejuures kõrgeim keskmine brutokuupalk oli Harjumaal (1469 eurot). Paraku selle palga eest ei saa ühte ruutmeetritki osta. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.