Uudis

Kõige kallimad ehitised, mis Rail Balticule ette jäävad, on… garaažid

Selline peaks hakkama nägema välja Rail Balticu reisijaterminal Pärnus. Joonis: Rail Baltic

Ülemistele Rail Balticu reisiterminali rajamiseks vajalikul alal asub 16 boksiga garaaž, mille eest riik peab maksma üle 500 000 euro. Kokku on riigil raudtee rajamiseks vaja osta 862 maatükki, neist 619 eraomandis.

Tõenäoliselt jäävadki garaažid kalleimaks tehinguks, kuna selline on hinnatase Tallinna ümbruses.

Enamus on põld või mets

Neist 619 eraomandis kinnisasjast, millest riik peab vähemalt tüki ära võtma, pakkudes vastu kas raha või teise maatüki, moodustab lõviosa põllu- või metsamaa. 13 protsenti moodustab elamumaa, kuid valdavalt on need ilma ehitisteta krundid. Veidi jääb Rail Balticu trassile ka teid ning tootmis- ja ärimaad.

Maa-amet on küsinud omanikelt esialgset hinnangut, kas nad sooviksid vastu saada raha või teise maatüki. Peaaegu pooled sooviksid saada maad, vaid ligi veerand maaomanikest tahab vastu saada raha. Ülejäänud ei ole vastust veel andnud või siis ei olnud neil kindlat eelistust.

Rail Baltica maade omandamise läbirääkimistel on 26 maaomanikku nõus pakutava hinnaga.

“Tänaseks on meil siis Rapla maakonnas ja vähesel määral ka Põhja-Pärnumaa vallas tehtud pakkumisi kokku 53 maaomanikule ja oleme saanud ka maaomanike käest juba nõusolekuid. Umbes pooled oleksid soovinud hüvitist saada teise maatükina, aga praegune pakkumiste praktika näitab, et ikkagi kuna riik pakub lisaks maaväljaostu hinnale ka 20 protsenti tasust, siis kallutab see rohkem maaomanikke just otsustama maamüügi kasuks,” ütles maa-ameti maakorralduse osakonna juhataja Merje Krinal.

Harjumaale pole ostudega veel jõutud

Samas pole maa-amet veel jõudnud oma pakkumistega Harjumaale ja Tallinnasse ega ka hoonestatud kinnistutele, kus maahind on märgatavalt kallim.

Tänaseks on sõlmitud alles esimene maa omandamise tehing Tallinna lennujaama taga Soodevahe külas ja omandamisel on Tallinnas garaažidega maa-ala, mida on vaja Ülemiste reisiterminali rajamiseks.

“Selle kogu 16 boksiga garaaži kinnistu eest me peame maksma üle 500 000 euro. Tõenäoliselt need võivadki jääda üheks kallimaks tehinguks, see pakkumine näitab hinnataset Tallinna ümbruses,” ütles Krinal.

Krinal lisas, et maa-amet jõuab probleemsemate kinnistuteni alles teises järjekorras.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.