Uudis

Kui oled pensionär, saad teise samba nüüd lihtsamalt välja võtta. Kuidas see käib ja kaua aega on?

Pensionär raha lugemas.Foto: Shutterstock

Kui oled pensionär, kes saab pensioni ka teisest sambast, siis avab tänavu jõustunud pensionireform uusi võimalusi. Kuni märtsi lõpuni saad soovi korral senise pensionilepingu üles öelda. Ka maksundus läks soodsamaks.

Praegu saab suur hulk teise samba pensionäre raha kindlustusseltsilt, kellega on sõlmitud eluaegne pensionileping – raha makstakse elu lõpuni, ka siis, kui elu kestab kauem kui pensionifondis raha oleks. Teine variant on olnud tähtajaline pensionileping kindlustusfirmaga.

Sellest aastast jõustunud teise samba reform muutis pensioni kogumise aga vabatahtlikuks ja andis sambaga liitunutele pensioniikka jõudes õiguse valida, kuidas oma pensioni välja võtma hakata, kas eluaegse või tähtajalise pensionina või ühekorraga.

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Seni on see, mida pensionirahaga teha saad, sõltunud sellest, kui palju teise sambasse kogunenud on. Näiteks völja sai summa võtta siis, kui osakud olid väärt 10-kordse rahvapensioni määra või vähem ehk umbes 2050 eurot. Kui raha oli aga näiteks üle 50-kordse rahvapensioni määra ehk üle 10 000 euro, tuli teha eluaegne leping.

Pensioni maksmine juba sõlmitud pensionilepingute alusel jätkub vaikimisi ja kõik, kes on oma valikuga rahul, ei pea midagi tegema. Juba praegu on käes märkimisväärne maksuvõit.

Alates uuest muutus nimelt eluaegne pension ja vähemalt keskmiselt elada jäänud aastatele jaotatud tähtajaline pension maksuvabaks. Lühemate tähtajaliste pensionide maksumäär langes 20 protsendilt 10 protsendile. Need muudatused hakkasid toimima automaatselt.

Praegu saad raha välja võtta, aga tuleb kiirustada

Eluaegse pensionilepingu võlu on selles, et ükskõik, kui kaua pensionisaaja elab, võib ta alati arvestada oma pensioniga teisest sambast.

Pensioni makstakse edasi ka vaatamata sellele, et pensionisaaja enda kogutud summa võib juba ammu olla välja makstud. Samuti ei ole ohtu, et pensioni suurus mingil hetkel väheneda võiks, märkis rahandusministeeriumi kindlustuspoliitika osakonna juhataja Siiri Tõniste.

Kes tunneb, et pension elu lõpuni või kokkulepitud tähtajani pole siiski see, mida ta vajab, saab erandkorras oma pensionilepingu lõpetada. Üles saab öelda pensionilepingu, mis on sõlmitud enne 2021. aasta 1. jaanuari. Avaldus selleks tuleb esitada oma elukindlustusseltsile ja seda saab teha kuni käesoleva aasta 31. märtsini.

Pensionilepingu ülesütlemisel jätkub pensioni maksmine veel kuni augusti lõpuni ja nagu teisest sambast lahkumise puhul üldiselt, makstakse ka pensionilepingute tagastusväärtused välja septembris.

Tagastusväärtus arvutatakse välja pensionilepingu tingimuste kohaselt. See on tulevikus makstava pensioni ja lepingutasude tänane väärtus, mille arvutamisel on kasutatud pensionilepingu tingimustes näidatud intressimäära ja sel hetkel kehtivaid eluiga kirjeldavaid suremusnäitajaid ning kust on maha arvatud lepingu ülesütlemise tasu.

Kas pensionilepingu ülesütlemisel tuleb maksta tasu ja kui suur lepingu ülesütlemise tasu on, on samuti sätestatud pensionilepingus – selle saad ise järgi vaadata Tavaliselt on see teatud protsent lepingu tagastusväärtusest.

Pensionilepingust lahkumisel ei ole enam tegemist sellise pensioni maksmisega, mis on maksuvaba, ja nii peetakse lepingu tagastusväärtuselt kinni ka tulumaks, määras 10 protsenti.

Pensionilepingut saab erandkorras üles öelda küll vaid 2021. aasta jaanuarist märtsi lõpuni, otsus tasub aga sellegipoolest rahulikult läbi mõelda.

Mis uued võimalused on?

Üldiselt aga, kui oled pensioniealine või sinu pensionieani on jäänud kuni 5 aastat, saad kogumispensioni alates 2021. aastast võtta tähtajalise pensionina pensionifondidest või tähtajalise pensionilepinguga kindlustusseltsist

Tähtaja ehk pensioni saamise perioodi valiku tegemisel saad valida soovitusliku kestusega perioodi või määrata perioodi endale ise, selgitab pensionikeskus.

Tähtaeg saab olla täisaastates, näiteks 20, 17 või 10 aastat. Mida pikem on tähtaeg, seda kauem sulle pensioni makstakse, kuid seda väiksem on pensioni suurus. Minimaalne tähtaeg on 1 aasta.

Valides pensioniks soovitusliku kestusega perioodi, arvutatakse pensioni saamise aeg sinu vanusele vastava keskmiselt elada jäänud aastate alusel.

Pensioni kestuseks võid määrata soovituslikust kestusest ka pikema tähtaja.

Kui valid pensioni perioodiks soovitusliku kestuse või sellest pikema perioodi, siis on sinu pension 2021. aasta 1. jaanuarist alates tulumaksuvaba.

Kui soovid pensioni saada kindlasti oma elu lõpuni, tuleb sõlmida kindlustusseltsiga eluaegne pensionileping. Tähtajalise pensioni puhul võib olla tõenäoline, et pensioni maksmine lõppeb enne elu lõppu, hoiatab pensionikeskus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.