Kui palkad eraisikuna töömehe, siis kes ja kas peab maksud tasuma?

Sularahas tasu maksmisel peab ka tööandja maksude peale mõtlema.Foto: Arvo Meeks/Valgamaalane / Scanpix

Eile avaldas rahandusminister Martin Helme riigikogu ees, et tal käib aeg-ajalt abiks töömees Urmas, kellele ta maksab tasu sularahas – Helme sõnul on ta üsna kindel, et Urmas pole kunagi makse maksnud ega näiteks oma pensioni peale mõelnud.

Kui Postimees teema tõstatas, teatas Helme Facebookis, et kõik on õige. “Kui mul käib abimees, keda ma paar päeva kasutan, siis sõlmin ma temaga suulise käsunduslepingu ja annan lõpus kokku lepitud summa. Maksud selle pealt peab maksma tema. Kui ta seda ei tee, rikub ta seadust, aga see ei ole minu probleem,” kirjutas rahandusminister.

Kas Helmel on õigus ning tõepoolest pole eraisikuna teiselt eraisikult käsunduslepinguga teenust hankides maksude pärast vaja muretseda?

Tööandja peab maksud maksma

Tegelikult asi päris nii pole. Kui eraisikust tööandja võtab endale eraisikust töötaja, tuleb töötamine registreerida maksuameti töötamise registris ning töötajale tehtud väljamaksed tuleb deklareerida ja maksud tasuda, rääkis MTA maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi.

See tähendab, et tuleb kinni pidada tulumaks, arvestada ja tasuda sotsiaalmaks, kinni pidama töötuskindlustusmakse ning juhul, kui töötaja on kogumispensioni kohustatud isik, ka kohustusliku kogumispensioni makse. Täpsemalt saab lugeda siit.

Kui aga tegu on võlaõigusliku teenuse osutamise ehk käsunduslepinguga – nagu Helme väitel tema olukorras -, siis tekib tulumaksukohustus töötajal endal. Samas tuleb aga sotsiaalmaks tasuda siiski tööandjal – ning temal tuleb pidada kinni ka kogumispensioni makse.

“Seega – ka eraisikust tööandja ja eraisikust töötaja suhte puhul on maksude tasumise kohustus tööandjal,” rääkis MTA maksude osakonna juhataja.

Ettevõtluskonto aitab

Olukord on teine siis, kui inimene, kellelt teenust ostetakse, on füüsilisest isikust ettevõtja (FIE). Samuti on just selliste olukordade tarbeks loodud võimalus teha endale ettevõtluskonto, mille kaudu saab eraisik teistele eraisikutele teenuseid ning nii ettevõtetele kui eraisikutele kaupu müüa (ent mitte ettevõtetele teenuseid pakkuda, et vältida maksudega nihverdamist).

“Kuna eraisikute puhul oli praktikas näha, et teadmised enda kui tööandja kohustustest olid väga madalad, sai loodud ettevõtluskonto süsteem, et muuta maksude tasumine eraisikute vahelistelt tehingutelt lihtsaks ja mugavaks,” rääkis Liivamägi.

Ettevõtluskontot kasutades on maksukohustus töö tegijal. “Kindlasti on siin maksutahte kontekstis veel suur töö teha, et inimesed teaksid ja oleksid valmis maksud tasuma, kui neil on lapsehoidja, töömees või mõni muu eraisikust abiline,” ütles MTA maksude osakonna juhataja.

Ettevõtluskonto kohta saab lähemalt lugeda MTA kodulehelt. Praegu saab seesugust kontot avada ainult LHV pangas.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.